Bratislava 14. marca (TASR) - Viac ako polovica slovenských občanov schvaľuje interrupcie. V odpovedi na otázku, "Akým spôsobom by ste navrhovali riešiť problematiku umelého prerušenia tehotenstva?", sa 50,6 percenta opýtaných vyjadrilo v prospech zachovania stavu platného v súčasnosti.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý realizovala agentúra GfK Slovakia na reprezentatívnej vzorke 1060 respondentov, v období od 19. februára do 2. marca 2001, teda v čase keď prebiehala diskusia k návrhu KDH o zákaze interrupcií v rámci prijímania novely ústavy. Za povolenie interrupcií len v špeciálnych prípadoch (ohrozenie života alebo zdravia matky, znásilnenie, poškodenie plodu) sa vyslovilo 27,7 percenta oslovených respondentov. Súčasná slovenská legislatíva umožňuje za poplatok umelé prerušenie tehotenstva vo všetkých prípadoch do konca 12. týždňa ťarchavosti.
S názorom, ktorý presadzovalo pri prerokúvaní novely ústavy KDH, a ktorý by znamenal úplný zákaz interrupcií, sa v prieskume stotožnilo 6,2 percenta opýtaných. Spôsob, akým sa problematika interrupcií riešila pred novembrom 1989, t. j. povoľovanie interrupcií na základe rozhodnutia odbornej komisie, je vhodný podľa názoru 6,5 percenta opýtaných.
Liberálny postoj k interrupciám je častejší u žien, u ľudí vo veku medzi 20 40 rokmi a medzi respondentmi so stredoškolským vzdelaním s maturitou. Z hľadiska rodinného stavu je schvaľovanie interrupcií charakteristické hlavne pre rozvedených. Naopak odmietavý postoj k interrupciám, či už ide o úplný zákaz alebo o povolenie len v špeciálnych prípadoch, je rozšírený hlavne vo vekovej kategórii nad 60 rokov. Názor, že o povolení umelého prerušenia tehotenstva by mali rozhodovať odborné komisie, zastávajú muži trikrát častejšie ako ženy.
*mr som