Staré Hory 16. marca (TASR) - Snehová pokrývka, ktorá v nadmorskej výške od 700 metrov vyššie dosahuje jeden až dva metre, ochraňuje drobné hlodavce pred predátormi, akými sú sovy, líšky, kuny či vlky. Hraboše poľné, hrdziaky lesné, ryšavky žltohrdlé a lesné, či hryzce vodné majú tak od svojich prenasledovateľov počas celej druhej polovice zimy pokoj.
"Keďže pod hrubou snehovou prikrývkou majú tieto hlodavce vhodné mikroklimatické podmienky, rozmnožujú sa aj počas zimy. V minulom roku po predvlaňajšej bohatej úrode bukvice boli tieto hlodavce najmä v bučinách premnožené. V tomto roku by malo preto v ich populáciách dôjsť pri prirodzenom vývoji vzhľadom na menšie množstvo potravy k výraznému úbytku. Napriek tomu je možné, aj v dôsledku slabého predačného tlaku počas zimy, že v niektorých lokálnych populáciách sa premnožia, ak tam budú pre ne vhodné potravné podmienky," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
V normálnom roku hustota drobných lesných hlodavcov hrdziaka lesného, ryšavky žltohrdlej, ryšavky lesnej a hraboša poľného dosahuje len niekoľko jedincov na jednom hektári. V roku premnoženia je ich tam až niekoľko stovák.
Saniga dodal, že terajšia hrubá snehová prikrývka znemožňuje najmä sovám loviť drobné hlodavce, a tieto vtáky preto hladujú. Najmä potravní špecialisti, akými sú medzi sovami kuvik kapcavý a myšiarka ušatá, a tak v lokálnych populáciách možno očakávať zvýšený úhyn týchto operencov. Podobne to bude aj s najmenšou európskou sovou kuvikom vrabčím, ktorý však kompenzuje nemožnosť chytať myši lovom vtákov. Jeho zvýšený predačný tlak na operence sa však negatívne odrazí na poklese počtu najmä sýkoriek, kôrovníkov či brhlíkov.
Zamedzený prístup k potravnému zdroju majú aj líšky, kuny, mačky divé a vlky, ktoré patria tiež k významným predátorom drobných hlodavcov. Aj tieto živočíchy musia kompenzovať nedostatok tejto potravy iným pokrmom. A tak najmä líšky snoria za poživňou v blízkosti ľudských obydlí a prehľadávajú smetiská a nádoby s odpadom. Vlky sa tiež pomkýnajú z hĺbky lesa a môžu sa v noci zatúlať až do podhorských dedín, či k rekreačným zariadeniam. Tieto zvery vyvíjajú zvýšený predačný tlak na srnčiu, jeleniu a diviačiu zver, ktorá je v hlbokom snehu menej mobilná ako predátori. Kuny zase pri nemožnosti loviť myši sa preorientujú na lov operencov, čo sa odzrkadlí na úbytku lesných vtákov.