Bratislava 16. marca (TASR) - Organizácia Greenpeace apeluje na ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa, aby jeho rezort urýchlil prípravy na vydanie predbežného zákazu geneticky modifikovanej kukurice MON 810 na území SR. Predišiel by tak možnej kontaminácii, ako aj poľnohospodárskym a ekologickým škodám.
"Presne pred mesiacom minister životného prostredia László Miklós verejne deklaroval, že zakáže pestovanie geneticky modifikovanej kukurice MON810 na území SR," povedala pre TASR koordinátorka genetickej kampane Greenpeace Martina Badidová. Ak má mať takýto zákaz skutočný zmysel, musí byť vydaný ešte pred začiatkom kukuričnej sezóny pred časom výsadby, upozornila. Vydanie predbežného zákazu v SR podporilo aj ďalších 27 mimovládnych organizácií.
V rámci Európskej únie sa znovu otvorila diskusia o geneticky modifikovaných plodinách po tom, čo Greenpeace zistil, že jediné geneticky modifikované osivo nachádzajúce sa v európskom katalógu osív kukurica MON 810, nemá v poriadku všetky potrebné dokumenty. Minulý týždeň sa touto problematikou dokonca zaoberali ministri životného prostredia na stretnutí Rady ministrov v Bruseli, informoval TASR hovorca Greenpeace Juraj Rizman.
Rakúsky minister životného prostredia Josef Pröll podľa Rizmana navrhol, aby Európska komisia (EK) prehodnotila povolenie pestovať kukuricu MON 810. Rakúsko dokonca vyzvalo ostatné krajiny, aby EK priamo zakázala pestovanie tejto geneticky modifikovanej kukurice v rámci celej EÚ. Rakúsku iniciatívu v hlasovaní podporilo 14 krajín, čo v rámci únie predstavuje väčšinu. Európska komisia sa aj napriek rozhodnutiu ministrov životného prostredia k návrhu zakázať na území EÚ geneticky modifikovanú kukuricu dosiaľ nevyjadrila, dodal Rizman.
Geneticky modifikovaná kukurica MON 810 je zatiaľ jediné geneticky modifikované osivo nachádzajúce sa v európskom katalógu osív. Do katalógu ho zaradila Európska komisia v septembri minulého roka. V praxi to znamená, že predaj tejto plodiny je v rámci EÚ povolený. Výnimku tvoria iba tie štáty, ktoré prijali zákazy pestovania tejto plodiny na národnej úrovni. Z našich susedov sa k zákazu MON 810 už pripojili Maďarsko a Rakúsko.