Bratislava 1. januára (TASR) - Význam roku 2002 ako roku parlamentných volieb a roku, v ktorom SR očakáva pozvanie do Severoatlantickej aliancie (NATO), zdôraznil v novoročnom príhovore k občanom prezident SR Rudolf Schuster.
Vyjadril svoju vieru, že po parlamentných voľbách dôjde k odovzdaniu politickej moci "kultúrnym spôsobom tým, ktorým voliči vyslovili dôveru, to znamená bez revanšov či písania čiernych kníh". Prezident si želá, aby budúca slovenská vláda udržala "kontinuitu vo všetkom pozitívnom v doterajšom vývoji", zároveň si myslí, že "vládnutie po roku 2002 bude o inom ako po roku 1994 alebo 1998".
Prezident Schuster sa v novoročnom príhovore opakovane prihlásil k správe o stave republiky, v ktorej vlani v máji pred plénom NR SR podrobil kritike výsledky vládnej politiky. Konštatoval, že hoci občania ju prijali "s pochopením a uznaním", niektorí členovia vlády a poslanci vládnej koalície po jeho vystúpení "za pomoci niektorých médií naštartovali hon na čarodejnice, ktorý sa skončil osobnými útokmi" proti hlave štátu a jej rodine. "Dnes by som bol veľmi rád, keby som sa vtedy mýlil, a analýzy nezávislých odborníkov, z ktorých som čerpal, boli nesprávne. Žiaľ nie je tomu tak," povedal prezident. Vyslovil však nádej, že v budúcnosti bude vláda "pozornejšia k upozorneniam nezávislých odborníkov či inštitúcií, ale aj k námetom a upozorneniam prezidenta".
Vládnemu kabinetu a parlamentu Schuster priznal aj pozitívne výsledky, ktoré dosiahli od májového prejavu, a to napríklad v oblasti zvýšenia hrubého domáceho produktu, zníženia inflácie a daňového zaťaženia fyzických aj právnických osôb a v privatizácii bánk, ktorá sa však podľa neho neobišla "bez chýb a nedostatkov". Kritizoval fakt, že vláda napriek prísľubu nespracovala dlhodobú víziu rozvoja krajiny.
V súvislosti s perspektívou Slovenska stať sa v krátkom čase členom Aliancie prezident konštatoval, že schválenie finančnej pomoci pre Slovensko vo výške 8,5 milióna USD americkou Snemovňou reprezentantov v novembri 2001 potvrdilo pozíciu Slovenska ako dôstojného a dôveryhodného kandidáta na členstvo v NATO. Podľa prezidenta SR plní podmienky vstupu a je na jednotlivých politických zoskupeniach, aby presvedčili občanov o jeho potrebe. "Nesmieme sa dopustiť chýb, ktoré by nás mohli znova, tentoraz už na oveľa dlhšiu dobu, odsunúť od dverí NATO," zdôraznil.
Rovnako v integračnom procese do Európskej únie (EÚ) sme podľa prezidenta "veľmi dobre pokročili" a postupne plníme jednotlivé kritériá. Pripomenul však, že existujú viaceré nedostatky, s ktorými sa musí krajina vyrovnať. Ide napríklad o korupciu, pomoc malým a stredným podnikateľom, vysokú mieru nezamestnanosti, problémy zdravotníctva, sociálnej sféry a školstva, ale aj o vysokú kriminalitu a bezpečnosť.
Prezident Schuster na prahu nového roku požiadal spoluobčanov, aby spolupracovali s novozvolenými samosprávami, ktoré začnú postupne preberať právomoci centrálnej štátnej správy. Pripomenul aj to, že samosprávy bude treba popri kompetenciách vybaviť finančným a technickým zabezpečením. Vrátil sa tiež k tragickým udalostiam zo septembra 2001, pričom vyzdvihol reakciu SR, ktorá medzi prvými ponúkla USA pomoc, vzdušný priestor a letiská.
Schuster poďakoval domácim a zahraničným podnikateľom, ozbrojeným zložkám, zamestnaným za to, čo urobili pre rozvoj krajiny, a nezamestnaným, mladým rodinám, dôchodcom a ľuďom, "ktorí najviac nesú bremeno ťarchy ekonomických reforiem". Ako dodal, súčasná vláda má ešte do volieb šancu urobiť viaceré pozitívne kroky v oblasti znižovania nezamestnanosti, zvyšovania životnej úrovne a že sa jej podarí dokončiť privatizáciu a doriešiť aj niektoré problémy školstva či zdravotníctva. "Myslím, že prišiel čas, keď treba občanom začať viac dávať ako brať, a tým aj napĺňať programové vyhlásenie vlády," vyhlásil prezident v závere novoročného príhovoru k občanom.