Bratislava 14. marca (TASR) - Nezávislý poslanec František Šebej, ktorý sa vzdal predsedníckeho postu v Demokratickej strane krátko po svojom zvolení, zvažuje svoje zotrvanie v tomto subjekte a uvažuje aj o ukončení svojho politického pôsobenia po uplynutí tohto volebného obdobia. K takýmto úvahám ho vedie fakt, že "nedokáže rešpektovať nové vedenie DS" reprezentované jeho súčasným lídrom Ľudovítom Kaníkom.
Pre ďalšieho poslanca a člena DS Petra Tatára zostáva otázka odchodu zo strany otvorená, bývalý podpredseda DS pre vnútornú politiku Peter Zajac sa k svojej budúcnosti v strane zatiaľ nechce vyjadrovať. Predsedu Demokratickej strany (DS) Ľudovíta Kaníka neuspokojuje spôsob komunikácie a spolupráce so skupinou piatich poslancov, ktorí zastupujú občianskych demokratov v parlamente. Na žiadnom relevantnom orgáne strany sa však podľa jeho slov nevyskytli podnety na vylúčenie niektorého z poslancov zo strany a Kaník túto možnosť vylučuje. Hoci sú poslanci podľa neho prizývaní na rokovania o politickej práci v najdôležitejších orgánoch DS, z ich strany nie je od februárového volebného kongresu "príliš veľká ochota", povedal dnes Kaník pre TASR.
"DS sa voľbou súčasného predsedníctva premenila na niečo iné, než s čím som ja vnútorne hodnotovo a osobnostne stotožnený. Viem 11 rokov, čo chcem v politike dosiahnuť. V prípade, že to nebude možné v nejakej konkrétnej strane, bez ohľadu na to, ktorá to je, tak v nej nebudem", uviedol Tatár v rozhovore pre TASR. Súčasné vedenie strany si podľa jeho slov už pred rokom vytýčilo za cieľ odstrániť bývalé vedenie, v ktorom bolo aj päť poslancov parlamentu, a to podľa neho nie je dobrým predpokladom pre korektnú spoluprácu.
Zatiaľ čo poslanci vylučujú možnosť efektívnej spolupráce s novozvoleným Kaníkovým vedením, líder DS je presvedčený o tom, že momentálny stav vecí môže vyriešiť "trpezlivosť a dobrá vôľa". "Neviem o žiadnej spolupráci, najmä zo strany súčasného vedenia. Oni si vydávajú vyhlásenia o tom, čo DS zastáva bez toho, aby tušili, aké sú postoje poslancov a či sú ochotní niečo podporiť", povedal pre TASR Šebej. Kaník sa naproti tomu nazdáva, že v DS neexistuje rozkol názorov a nezhody sa usilujú za "každú cenu hľadať médiá".
Príkladom nesúladu názorov je podľa Zajaca návrh novely volebného zákona alebo návrh novelizácie vysokoškolského zákona. V druhom prípade napríklad podpredseda DS Juraj Barta avizuje podporu strany Ftáčnikovmu návrhu, poslanci ho však odmietajú, lebo podľa nich ruší základný princíp samospráv a autonómie VŠ.