BRATISLAVA 17. marca (SITA) - Napriek tomu, že poslanci parlamentu v stredu podali na Ústavný súd (ÚS) SR návrh na konanie, stredoškolákom stále hrozí, že budú maturovať po novom. Rozhodnúť by o tom mal súd vo štvrtok na budúci týždeň, kedy bude o tomto návrhu rokovať plénum počas neverejného zasadnutia. Na ňom súd určí, či návrh prijme. Zároveň by mohol vydať aj predbežné opatrenie, ktorým by pozastavil účinnosť vyhlášky ustanovujúcej nové maturity. Okrem konečného rozhodnutia ústavného súdu by predbežné opatrenie bolo jedinou "nádejou" pre maturantov, ktorí nechcú skladať záverečné skúšky novým spôsobom. Pre agentúru SITA to uviedol ústavný právnik Ladislav Orosz. Rezort školstva síce nechce predbežne "špekulovať", ale obáva sa, že vydanie predbežného opatrenia by spôsobilo problémy v organizácii maturity, reagovala hovorkyňa Monika Murová. Podľa nej sú maturitné skúšky v poriadku a v súlade s ústavou.
Poslanci podali návrh na konanie na základe podnetu petičného výboru, ktorý zozbieral proti novým maturitám vyše 7000 podpisov od rodičov i študentov. Podľa predsedu výboru Mariána Buraja je totiž vyhláška, ktorá nadobudla účinnosť 15. septembra minulého roka, retroaktívna. Práve retroaktivitu vyhlášky napádajú v návrhu na konanie pred ÚS SR. Ide pritom o jedinú vetu, ktorá mala byť zakomponovaná do tohto právneho predpisu. Buraj žiada, aby v prechodných ustanoveniach bolo napísané, že tí študenti, ktorí boli prijímaní ešte počas účinnosti starej vyhlášky, by maturovali podľa pôvodných podmienok. Tvrdí, že maturanti nie sú na nové skúšky pripravené. Zároveň si myslí, že ak by študenti na maturitách neuspeli, tak môžu podať sťažnosť, že boli porušené ich práva.
Buraj dodáva, že podnet na ÚS SR bol až poslednou alternatívou. Petičný výbor chcel najskôr o svojich výhradách k vyhláške rokovať s ministrom školstva Martinom Froncom. "Ten však verejnú mienku nezobral na vedomie," konštatoval predseda výboru. Po ministrovi sa rodičia a študenti obrátili na ombudsmana, ktorý sa údajne tiež obrátil na ministra, ale neuspel. Nakoniec sa rozhodol výbor obrátiť na ÚS SR, pričom cez poslancov bola jediná prijateľná možnosť. Buraj v tejto súvislosti odmieta obvinenia z politikárčenia. Reaguje, že ani nevie, ktorí tridsiati poslanci sa pod návrh podpísali. Tieto obvinenia odmietla aj poslankyňa ĽS-HZDS Ľudmila Mušková, ktorá sa pod petíciu podpísala. Dodala, že poslanci chceli len pomôcť rodičom a študentom.