Bratislava 14. marca (TASR) - Pripraviť novú, kvalitnejšiu a transparentnejšiu úpravu problematiky konfliktu záujmov v rámci ústavnej i zákonnej normy je cieľom pracovnej komisie, ktorá sa vo štvrtok v Častej-Papierničke zíde na svojom prvom zasadnutí. Tvorí ju 14 zástupcov všetkých parlamentných strán a predstavitelia tretieho sektora, organizácie Transparency International Slovensko.
Ako TASR povedal predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR a člen komisie Ladislav Orosz, na prvom stretnutí sa komisia pokúsi vysporiadať sa s návrhom novely ústavného zákona 119/95 o konflikte záujmov. Stanoví si tiež časový harmonogram práce pri príprave novej ústavnej a zákonnej úpravy konfliktu záujmov, tvoriacej komplex právnych predpisov. Podľa Orosza je pritom potrebné rozhodnúť, či nová úprava zasiahne priamo do ústavy, alebo principiálne riešenie bude mať formu ústavného zákona a všetky záležitosti, ktoré sú na tejto úrovni definované zbytočne, upraví vykonávací zákon. Okrem toho sa problematika konfliktu záujmov dotkne aj už existujúcich zákonov, napríklad zákona o sudcoch a prísediacich, zákona o prokuratúre, či zákona o štátnej a verejnej službe.
V prípade novely ústavného zákona o konflikte záujmov existujú dva, čiastočne komplementárne návrhy novelizácie - jeden od poslanca za Stranu demokratickej ľavice Stanislava Bartoša, druhý z dielne Demokratickej strany. Bartoš navrhuje, aby štátny funkcionár za zastupovanie štátu v orgánoch právnických osôb nepoberal žiadnu odmenu. Ak je úradník osobne zainteresovaný vo veciach prerokovávaných štátnymi orgánmi, bude musieť verejne deklarovať svoj pomer k týmto záležitostiam. Novela ďalej umožňuje prístup verejnosti k majetkovým priznaniam štátnych funkcionárov a umožňuje skúmať pravdivosť údajov uvedených v priznaniach Výborom NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov. Návrh demokratov ukladá Kancelárii NR SR povinnosť viesť evidenciu daňových a majetkových priznaní štátnych funkcionárov a každoročne ju zverejňovať, okrem toho žiada zákonodarcu osobitným zákonom upraviť aj povinnosti ostatných volených a menovaných funkcionárov vo verejnej správe.
Orosz predpokladá, že analytické práce na tejto problematike by sa mohli skončiť v prvom polroku tohto roka. Počas leta by získal legislatívny návrh konkrétnu podobu a v druhej polovici roka by sa ním mohol zaoberať parlament. Podľa Orosza by však bolo vhodné, keby právne riešenie konfliktu záujmov nadobudlo účinnosť až v novom volebnom období.