BRATISLAVA 18. marca (SITA) - Slovensko má z celého sveta najmenej pacientov nakazených vírusom HIV medzi drogovo závislými. Informoval o tom dnes novinárov podpredseda vlády Pál Csáky po rokovaní výboru ministrov pre drogové závislosti. Informáciu, že v našej krajine je len 1,3 percenta drogovo závislých, ktorí sa nakazili týmto smrtiacim vírusom, zverejnili minulý týždeň na medzinárodnej konferencii OSN vo Viedni. "Toto je asi najpozitívnejšia správa," skonštatoval Csáky. V tejto súvislosti ocenil prácu streetworkerov, ktorých aktivity podporil v minulom aj predminulom roku aj štát z protidrogového fondu.
V poslednom období na Slovensku klesá počet užívateľov tzv. tvrdých drog, predovšetkým heroínu, informoval Csáky. Upozornil však, že rastie počet konzumentov marihuany a syntetických drog, navyše sa prevažne vyrábajú na území našej krajiny. "Toto je nepríjemné," zhodnotil. Znepokojuje ho aj vysoké percento užívania alkoholu u mladistvých a časté kombinovanie alkoholu a drog.
Výbor sa dnes zaoberal aj otázkou centier pre liečbu drogových závislostí, ktoré sa majú pretransformovať zo štátnych ustanovizní na neziskové organizácie. Tento proces má v kompetencii ministerstvo zdravotníctva, ktoré už vypracovalo koncepciu a do dvoch mesiacov by mali byť známe konkrétne informácie, uviedol Csáky. Výbor ho poveril, aby zvolal spoločné rokovanie zástupcov zdravotných poisťovní, ministerstva zdravotníctva a riaditeľov týchto centier, na ktorom by sa malo vyriešiť ďalšie financovanie centier. Niektoré z nich v súčasnosti fungujú bez problémov, niektoré však majú veľké finančné problémy. Za tie môžu podľa riaditeľa Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Blažeja Slabého niektoré zdravotné poisťovne, pretože odmietajú prispievať na lôžko požadovanou čiastkou. "Navyše nie všetky zdravotné poisťovne majú vo svojich prioritách financovanie liečby drogovo závislých," vysvetlil.
Na Slovensku sa nevedie štatistika o tom, koľko ľudí ročne zomrie na predávkovanie drogami. Podľa Slabého by však do konca roka malo začať fungovať špecializované referenčné centrum, ktoré bude sledovať tieto ukazovatele. Najúčinnejšou zbraňou v boji proti drogám je prevencia, skonštatoval Slabý. Na Slovensku máme dobré preventívne programy na boj proti tvrdým drogám, ale "nie sme pripravení na tie tzv. ľahké drogy". Na dnešnom rokovaní bol aj 1. policajný viceprezident Jaroslav Spišiak, ktorý výbor informoval o pripravovaných aktivitách polície v tejto oblasti, tie však odmietli zverejniť.