Bratislava 18. marca (TASR) - V nedeľu 20. marca o 13. hodine a 33 minúte stredoeurópskeho času (13,5) nastáva rovnodennosť a začína jar. Tento moment je určený polohou Slnka na oblohe, čiže polohou Zeme voči Slnku v našej slnečnej sústave a nezávisí od meteorologickej situácie.
Trvanie slnečného svitu na severnej pologuli sa bude v ďalších dňoch predlžovať, v strednej Európe približne o 3,5 minúty každý deň. Najdlhšie bude Slnko svietiť pri letnom slnovrate dňa 21. júna - na južnom Slovensku 16 hodín a na severnom dokonca o štvrť hodiny dlhšie.
Jarnou rovnodennosťou na severnom póle začína polročný deň - Slnko je tam stále nad obzorom a zapadne až v septembri.
Celkom opačne je to na južnom póle - v Antarktíde. Tam sa začína polárna noc, ktorá bude trvať tiež pol roka.
Okamih rovnodennosti nenastáva každý rok v rovnakom čase. Príčinou toho je rozdielna dĺžka roku astronomického a občianskeho a vkladanie prestupného dňa - 29. februára - každý štvrtý rok.
Dátum 21. marec, ktorý sa uvádza v učebniciach, platil iba v prvých dvoch desaťročiach tohto storočia. Teraz už neplatí a vyskytuje sa už len každý tretí rok po roku priestupnom.
Začínajúc rokom 2012 bude jarná rovnodennosť vždy 20. marca a od roku 2048 sa bude objavovať aj 19. marca. Návrat k pôvodnému 21. marcu nastane až po vynechaní priestupného dňa v roku 2100, 2200 a 2300.
Informácie poskytli Katedra astronómie Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského a Astronomický ústav SAV Tatranská Lomnica.