Bratislava 18. marca (TASR) - Na Slovensku klesá počet užívateľov tvrdých drog, najmä heroínu, na druhej strane však stúpa počet užívateľov marihuany a syntetických drog.
Po zasadnutí Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog o tom informoval vicepremiér Pál Csáky. "Naďalej nás znepokojuje vysoké percento užívateľov alkoholu u mladistvých, kombinácia alkoholu a drog a nárast syntetických drog, predovšetkým z toho dôvodu, že tieto drogy sa vyrábajú v prevažnej väčšine na území SR," povedal Csáky. V niektorých oblastiach sú však podľa neho ukazovatele o niečo prijateľnejšie oproti minulému a predminulému roku. Okrem užívateľov heroínu totiž poklesol aj celkový počet narkomanov a percento tých, ktorí sa dostali do konfliktu s políciou. Slovensko má tiež v celosvetovom meraní medzi drogovo závislými najmenšie percento HIV pozitívnych - 1,3 percenta.
Legalizácia marihuany nie je podľa vicepremiéra aktuálnou témou. "Aj keby sa to objavilo, myslím, že nikto z vládnych štruktúr nemá záujem vôbec o tom ani diskutovať, považujeme to za prvý krok na ceste do pekla," vyhlásil.
Na boj proti drogám ide podľa Csákyho ročne viac ako 200 miliónov korún vrátene peňazí z európskych fondov.
Na Slovensku podľa generálneho sekretára Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Blažeja Slabého chýba presná štatistika, koľko ľudí zomiera vplyvom užívania drog. "V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva a na základe grantu z Európskej únie pripravujeme do konca tohto roku začiatok činnosti špecializovaného centra, ktoré bude sledovať tieto ukazovatele," poznamenal. V súčasnosti sa podľa zo strany niektorých občianskych iniciatív veľmi popularizuje užívanie marihuany. "Extáza sa často vníma na diskotéke ako vhodné doplnenie zábavy," uviedol. V tejto oblasti pritom nie sú dostatočne pripravené preventívne programy.
Centrá pre liečbu drogových závislostí sa budú v najbližšej budúcnosti transformovať na neziskové organizácie. Otázkou je, preto ďalšie financovanie týchto centier. Dôležitá je pritom podľa Slabého komunikácia so zdravotnými poisťovňami. Tie by mali na základe výnosu ministerstva zdravotníctva financovať jedno lôžko na deň sumou 1200 korún. "Žiaľ nie všetky zdravotné poisťovne toto akceptujú, navyše nie všetky zdravotné poisťovne majú vo svojich prioritách financovanie práve liečby drogových závislostí," konštatoval Slabý. Rozdiely medzi poisťovňami v tejto oblasti sú podľa neho až na úrovni 300 až 600 korún.
Výbor hovoril aj o aktivitách, ktoré plánuje robiť v boji proti drogám polícia. Témou bol tiež národný program boja proti alkoholu. Táto kompetencia prejde podľa Csákyho pod ministerstvo zdravotníctva.