BRATISLAVA 18. marca (SITA) – Nič nie je zadarmo, ani školstvo nie. „Ak teda chceme pristúpiť k reformovaniu zodpovedne, musíme sa zbaviť tohto najnepravdivejšieho mýtu,“ vyzval poslancov na začiatku rozpravy k zákonu o študentských pôžičkách minister školstva Martin Fronc. „Ak by sme teraz neschválili zákon, bude to pravdepodobne na dlho zastavenie reformy vysokého školstva a o jeho kvalite budeme viesť len reči bez konkrétneho obsahu,“ upozornil poslancov minister. Ak zákon nebude schválený, tak „ pôjdeme proti vysokým školám,“ dodal. „Prosím, buďte odvážni a buďte zodpovední pri svojom rozhodovaní,“ obrátil sa Fronc na poslancov.
Minister obhajoval zavádzanie poplatkov za štúdium argumentmi o tom, že nie je spravodlivé, aby sa na vysoké školstvo „skladali“ všetci daňoví poplatníci. Prisľúbil síce zvyšovanie investície z verejných zdrojov na vysoké školstvo, ale na druhej strane upozornil, že treba v systéme financovania zaviesť spravodlivosť. Úžitok z vysokoškolsky vzdelaných ľudí nemá totiž podľa neho len celá spoločnosť, ale najmä samotný absolvent.
Pozornosť poslancov upriamil minister na podporný sociálny systém, ktorý zákon zavádza spolu s poplatkami. Okrem toho podľa neho budú môcť vysokoškoláci získavať pôžičky, a to nielen na školné, ale aj na náklady na štúdium. Fronc tvrdí, že tieto pôžičky budú výhodné, za nízky úrok, čiže pre absolventov bude ich splácanie minimálnou záťažou. Tvrdí, že splátka pôžičiek nemôže byť až takým bremenom, keď už dnes si mnohí požičiavajú desaťtisíce korún na spotrebný tovar. „Mali by sme si začať vážiť aj vzdelanie a investovať doň,“ dodal minister.
ve;sy;bl