Bratislava 18. marca (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) bude iniciovať zriadenie postu ministra bez kresla, ktorý by mal na starosti rovnosť šancí žien, detí, starších ľudí a zdravotne postihnutých.
Poslankyňa Európskeho parlamentu Edit Bauer (SMK) by uvítala, keby túto funkciu zastávala žena. Nepredpokladá však, že sa to podarí zrealizovať ešte v tomto volebnom období. Keďže je už polovica volebného obdobia preč, bolo by to podľa nej "iluzórne". SMK zatiaľ o návrhu s koaličnými partnermi nerokovala.
Ako druhú alternatívu vidí Bauer presun tejto problematiky na úroveň Úradu vlády SR - na niektorého z podpredsedov, ktorý je zodpovedný za ľudské práva. Ak by nebol dostatok vôle na zriadenie samostatnej inštitúcie, možnosťou je aj riešiť to priradením k jednému už z existujúcich ministerstiev. "Ale v každom prípade sa to musí objaviť v názve ministerstva, pretože potom sa to vytratí, ako sa to vytratilo zo zorného pola ministerstva práce a sociálnych vecí," uviedla europoslankyňa. Rovnosť príležitostí je okrem toho podľa nej prierezová problematika, nie iba sociálna. Ak by sa to priradilo k jednému ministerstvu, ťažko si vie predstaviť, že by tam nedominoval ten jeden aspekt.
Do kompetencie súčasného vicepremiéra pre ľudské práva patrí podľa nej tak veľa problémov, že tieto záležitosti sa tam dostávajú na okraj. "Demokraciu totiž nie je možné rozvíjať jednostranne, ukazuje sa, že do tejto chyby do určitej miery upadla aj SR, aj slovenská vláda, keď niektoré záležitosti, ako napríklad rovnosť príležitostí, pomerne výrazne podceňuje," vyhlásila Bauer. Upozornila tiež na európsku ústavu, ktorá hovorí o rovnosti šancí.
Rozdiel medzi priemernými platmi mužov a žien predstavuje v súčasnosti podľa nej takmer 30 percent. "Ukazuje sa, že je veľmi ťažko udržať, o zvyšovaní ani nehovorím, reprezentáciu žien v parlamente a vôbec v rozhodujúcich pozíciách," poznamenala.
Poukázala tiež na skutočnosť, že z pôvodných 15 krajín Európskej únie v desiatich sa táto problematika rieši na úrovni ministerstva alebo ministra. V ďalších krajinách je to na úrovni úradu vlády (Portugalsko), medzirezortného výboru (Holandsko) alebo štátneho tajomníka (Francúzsko). Vzorom môže byť pre SR podľa Bauer Slovinsko, ktoré zriadilo na každom ministerstve jednotku na sledovanie rovností šancí.
mab pa