Bratislava 19. marca (TASR) - Hydrológovia počas víkendu ešte očakávajú vzostup vodných hladín, v najbližších dňoch však od severu čakajú upokojenie situácie a poklesy vodných hladín na tokoch na severe Slovenska.
"Predpokladáme, že s tým bude súvisieť aj upokojenie na stredných a dolných úsekoch tokov," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii SHMÚ hydrologička Danica Lešková. Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený na Nitre a Žitave. Stupne povodňovej aktivity môžu byť prekročené pri oteplení a vysokom úhrne zrážok. Po víkendovom príleve chladného vzduchu metoeorológovia očakávajú ďalšie oteplenie zo severu, čo bude opäť znamenať topenie snehu a vzostup hladín. Podľa predpovede počasia SHMÚ sa bude v pondelok pozvoľne otepľovať, na juhu by mali teploty dosiahnuť 11 až 12 stupňov. Výraznejšie oteplenie sa očakáva v druhej polovici týždňa, keď by mali teploty na juhu vystúpiť na 19 až 20 stupňov, na severe na 10 až 11 stupňov. Oblačnosť má byť malá, vzduch teplý. Zrážky, ktoré môžu pohnúť s topením snehu, čakajú v piatok.
Podľa Gabriely Babiakovej v oblasti Tatier, povodí Popradu zaznamenali piate najväčšie zásoby vody, ktoré boli doteraz namerané od roku 1931. V Štrbskom Plese namerali 404 litrov na meter štvorcový. Veľké zásoby snehu boli aj v rokoch 1967, 1976, 2000. Minulotýždňové oteplenie postihlo územia položené od 1000 metrov nižšie, vo vyšších polohách oteplenie nebolo také výrazné, aby spôsobilo topenie snehu. Podľa Babiakovej v prípade, keby sa nevyskytli intenzívne zrážky, bude topenie snehu postupné. Najhoršia situácia môže byť práve na severe a strede Slovenska, kde sú najväčšie zásoby snehu. Okrem toho sú korytá zatarasené stromami, preto sa tam môžu tvoriť priehradky a voda sa nekontrolovateľne vyleje z koryta.
Na Váhu sú tiež maximálne zásoby vody od roku 1982. Maximálne hodnoty prietokov však podľa SHMÚ nedosahujú význam hodnoty v zimnom období porovnaní s letnými mesiacmi, kedy sa početnejšie vyskytujú extrémne hodnoty spôsobené prívalovými dažďami.