Teploty by mali opäť klesnúť pod bod mrazu, takže sa spomalí topenie snehu a zníži sa prietok v horných častiach povodí. Dolné úseky tokov však musia odviesť nahromadený objem vôd, takže ich hladiny budú naďalej zvýšené.
Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v uplynulých dňoch zasahovali najmä na strednom a severnom Slovensku, kde došlo k lokálnym povodniam.
Sneh sa intenzívne topí aj na východe Slovenska. V neupravenom úseku Torysy sú pozemky po oboch stranách diaľnice zaplavené. V Ploskom, Beniakovciach a Košických Olšanoch museli použiť na ochranu pred prívalmi vody jutové vrecia s pieskom. Na hornom úseku Torysy už hladina klesá. Zásah techniky bol nevyhnutný v obci Obišovce v okrese Prešov pri uvoľňovaní ľadov na potoku Veľká Svinka. Teraz je už odtok voľný. Techniku museli nasadiť aj pri zabezpečovaní brehov Velického potoka v Poprade lomovým kameňom o hmotnosti cca 100 ton. Od zátarasov bolo uvoľnené koryto potoka Mlynica v Lučivnej v okrese Poprad.
Niekoľko záhrad bolo zatopených v obci Prietrž v okrese Senica, kde sa na nevhodne vybudovanom moste zachytili ľady a vzduli hladinu vody. Ľadové celiny sa dnes uvoľňujú na Hrone, v intraviláne Brezna je už koryto Hrona od ľadových zátarasov uvoľnené. Ľadové bariéry sa tvorili ešte nad Breznom a na Čiernom Hrone v Čiernom Balogu, kde pracovníci SVP v priebehu dňa odstraňovali ľadové zátarasy. Situáciu tam monitorujú a sú pripravení na ďalšie operatívne zásahy. Na viacerých miestach v povodí Slatiny, Hrona a menších tokov dochádza stále k zatápaniu poľnohospodárskych pozemkov mimo intravilánov obcí, čo však pozitívne spomaľuje odtok a prirodzene znižuje kulminačné prietoky.
V hornom povodí rieky Nitry museli použiť na udržanie prítokov z topiaceho sa snehu v korytách tokov a na ochranu niektorých objektov a majetku 800 vriec s pieskom. Podobne postupovali vodohospodári aj v obci Hradište v okrese Nové Mesto nad Váhom. Pomocou mechanizmov a operatívneho uloženia vriec s pieskom usmernili povodňový prietok mimo intravilánu obce na polia.
Koryto toku Bebrava bolo v okrese Bánovce nad Bebravou niekoľko hodín úplne zaplnené na úseku dlhom cca 10 kilometrov, voda sa však z rieky nevyliala a momentálne už opadá. V piatok popoludní sa na Váhu presunul od Čadce ľadochod do vodnej nádrže Hričov. Zaplnil ju ľadom a srieňom hlavne z rieky Kysuca. V nádrži sa ľad pomaly roztápa a obsluha vodného diela ho už neškodne prepúšťa ďalej dolu Váhom.
Na tokoch Myjavy, Chvojnice a Teplice v Senickom a Myjavskom okrese dnes v poobedňajších hodinách voda v korytách tokov klesala, aj vybrežená voda sa z polí začala vracať do svojich riečísk. Aj tu podľa vodohospodárov významne pomohli preventívne protipovodňové opatrenia správcu toku. Polder Oreské na toku Myjava sa úplne naplnil prívalovými vodami, ktoré pozdržal a rozhodujúcou mierou znížil prietoky pod nádržou.
Nad obcou Sučany v okrese Martin vybudoval Slovenský vodohospodársky podnik ešte vlani vďaka finančnej pomoci švajčiarskej vlády poldre, ktoré sa dnes naplnili na 70 percent a zásadným spôsobom ochránili obec pred povodňou.
TASR informáciu poskytli z Povodňového dispečingu Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. Banská Štiavnica.