BRATISLAVA 20. marca (SITA) - Minister školstva Martin Fronc má konkrétny prísľub aj od niektorých nezávislých poslancov, že zákon o študentských pôžičkách posunú do druhého čítania. Potvrdil to v dnešnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť. Minister je presvedčený, že spoplatnenie vysokoškolského štúdia pomôže vysokým školám aj študentom, pretože prinesie do škôl kvalitu - a tie sa stanú konkurencieschopné.
ANO tento zákon podľa poslankyne Beaty Brestenskej (ANO) v prvom čítaní podporí, očakáva však, že v druhom čítaní sa bude viesť diskusia o pozmeňujúcich návrhoch. Kritizovala Fronca za to, že občanov dostatočne o tomto zákone neinformoval a veľa ľudí nevie "o čom je ten zákon". Brestenská verí, že poplatky za štúdium prinesú kvalitu, ale nebude to "za rok za dva". V zákone jej chýbajú konkrétne kritériá kvality podľa európskych štandardov a privítala by, keby sa zefektívnil systém vysokých škôl.
Podľa poslankyne Ľudmily Muškovej (ĽS-HZDS) nie je tento zákon "opraviteľný ani v druhom čítaní" a jej strana ho nepodporí. Obáva sa, že slovenskí študenti budú vo väčšej miere odchádzať študovať do zahraničia. Spoplatnenie vysokoškolského štúdia je neprijateľné aj pre Smer a podľa podpredsedu tejto strany Dušana Čaploviča riešením je vyčlenenie väčšieho objemu peňazí zo štátneho rozpočtu do slovenského školstva. Ako dodal, je treba výrazne zafinancovať konkrétne rozvojové programy. Za "absurdný" považuje návrh spoplatniť doktorandské štúdium. "Myslel som najprv, že snívam, že sa vláda zbláznila, keď spoplatnila doktorandské štúdium. Doktorandi totiž dostávajú plat, ktorý sa im zdaňuje, a ešte by mali platiť školné.
Fronc nemieni rokovať so Štrajkovým výborom študentov (ŠVŠ), pretože nie sú oficiálnymi zástupcami študentov. Môžu podľa neho prejaviť svoj názor, ale nemajú právo robiť národohospodárske škody. Mušková si myslí, že minister školstva by s nimi mal diskutovať, pretože ich argumenty sú vážne. Podľa nej majú študenti legitímne právo protestovať, pretože cítia ohrozenie. Čaplovič je presvedčený, že študenti majú právo vyjadriť svoj názor.