BRATISLAVA 20. marca (SITA) - Pre stranu Smer-SD je neakceptovateľné, aby v návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku došlo k presunu dôkazného bremena. Pôvodný návrh Smer-u, ktorý s výnimkou ĽS-HZDS podporili v prvom čítaní všetky parlamentné strany, ukladá túto povinnosť žalovanému. "Dôkazné bremeno je podstatou tohto zákona,“ zdôraznil v diskusnej relácii televízie Joj Sedmička poslanec Miroslav Číž (Smer-SD). Dokazovanie pôvodu majetku jeho vlastníkom podľa neho predstavuje jedinú šancu, ako vyriešiť prípady, v ktorých dochádza k mimoriadnym a viditeľným rozporom medzi príjmami a nadobudnutým majetkom. V tejto súvislosti Číž pripustil, že "zákon nie je úplne štandardný“, zdôraznil však, že ani neporušuje legislatívu Európskej únie.
Poslankyňa Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) označila návrh za "predvolebnú legislatívnu imidžovku“. Podľa nej obsahuje veľa nedomyslených vecí, ktoré v praxi zabránia vykonateľnosti zákona. Tóthová je presvedčená, že návrh v druhom čítaní nebude schválený práve preto, že presúva preukazovanie pôvodu majetku na dotknuté osoby. V tejto súvislosti citovala aj výrok Ústavného súdu SR (ÚS SR), podľa ktorého nevinu nemožno dokazovať.
M. Číž si len ťažko vie predstaviť povolebnú spoluprácu Smer-u a SDKÚ. Podľa neho má Smer-SD programovo najbližšie k ĽS-HZDS. Vo vláde by však nesmel sedieť predseda hnutia Vladimír Mečiar, ktorý má problémy s medzinárodnou akceptáciou, tvrdil Číž. Užšej spolupráci oboch strán v regiónoch bráni podľa Tóthovej zlúčenie Smer-u s SDĽ, ktorá patrila k tvrdým kritikom HZDS.