SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Chronológia vybratých prípadov nehôd opitých policajtov

Bratislava 20. marca (TASR) - Z trestného činu ublíženia na zdraví obvinili 24-ročného policajta Jozefa B., ktorý v sobotu ráno pri Novákoch zavinil tragickú ...

Bratislava 20. marca (TASR) - Z trestného činu ublíženia na zdraví obvinili 24-ročného policajta Jozefa B., ktorý v sobotu ráno pri Novákoch zavinil tragickú dopravnú nehodu. Pri havárii zomrel 36-ročný spolujazdec zo Zemianskych Kostolian. Ďalší 25-ročný muž, ktorý sa viezol v aute, utrpel ťažké zranenia a hospitalizovali ho v nemocnici. Vyšetrovateľ pripravil návrh na vzatie Jozefa B. do vyšetrovacej väzby, hrozí mu trest odňatia slobody od troch do desiatich rokov. Jozef B. z miesta nehody odišiel, polícia po ňom musela pátrať. Pri dychovej skúške mu neskôr namerali 0,6 promile alkoholu. Pri ďalšom meraní o tri hodiny neskôr mal v dychu približne 0,4 promile. Zatiaľ nie je jasné, či išlo o takzvaný zvyškový alkohol, alebo či Jozef B. pil počas dňa po dopravnej nehode.

Skryť Vypnúť reklamu

TASR prináša chronológiu prípadov, keď policajti spôsobili pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu.

29. júna 1999 - Do automobilu dvoch príslušníkov polície, ktorí riadili dopravnú situáciu po nehode na Bajkalskej ulici v Bratislave, vrazila Lada 2104. Za volantom bol nitriansky policajný poručík, ktorému zistili v krvi 1,62 promile alkoholu. Pri nehode sa ťažko zranili dvaja jazdci na motocykloch. Podľa vyjadrenia niektorých prítomných svedkov boli "posilnení" alkoholom aj ďalší členovia posádky, príslušníci protidrogovej jednotky.

24. septembra 1999 - Policajné vozidlo v Novej Bošáci v okrese Nové Mesto nad Váhom zrazilo a usmrtilo 15-ročného chlapca idúceho na bicykli. Po nehode opití policajti so služobným autom z miesta činu ušli. Vodič, ktorý v opitosti predpokladal, že zrazil srnku, mal ešte ráno, už viac hodín po nehode v krvi 0,9 promile alkoholu.

Skryť Vypnúť reklamu

4. apríla 2000 - Šéf kriminálky v krajskom meste v Trenčín, major Jozef M. zapríčinil nehodu, pri ktorej boli usmrtení dvaja mladí ľudia, ďalší dvaja vrátane policajta sa zranili ťažko a jeden ľahko. Krátko pred nehodou proti nemu zasahovala policajná hliadka, ktorá mu však napriek očividným známkam požitia alkoholu dovolila nasadnúť do auta a pokračovať v ceste. V krvi mu po tragédii zistili 1,35 promile alkoholu.

11. augusta 2001 - Šéf mestskej polície v Žiline, Gustáv V. zrazil muža a ženu idúcich na bicykli v blízkosti autokempingu Slnečné skaly v okrese Žilina. Žena utrpela ľahšie zranenie, muž ťažké. Previnilcovi namerali v dychu 2,58 promile alkoholu.

6. januára 2002 - Riaditeľ obvodnej polície v Kolárove riadil automobil Daewoo Nexia. Pod vplyvom alkoholu a v nepriaznivých poveternostných podmienkach počas jazdy v Kolárove v okrese Komárno neskoro zbadal štyridsaťjedenročnú ženu jazdiacu na neosvetlenom bicykli a zozadu do nej narazil. Cyklistku náraz odhodil do predného skla auta, potom spadla na vozovku. Ťažkým zraneniam, ktoré pri nehode utrpela, na mieste podľahla. Policajtovi namerali v krvi 1,33 promile alkoholu.

Skryť Vypnúť reklamu

7. januára 2002 - Zástupca riaditeľa trenčianskej krajskej kriminálky 27-ročný Alexander Š. zapríčinil dopravnú nehodu pri obci Príles v okrese Ilava v Trenčianskom kraji. Tragédiu neprežilo 14-mesačné dieťa a v ilavskej nemocnici neskôr zomrela aj jeho matka. Podľa vyšetrovateľov obvinený policajt nepochybne prekročil povolenú rýchlosť a vrazil do protiidúceho vozidla značky Škoda, pričom bol pod vplyvom alkoholu.

17. januára 2002 - Ďalšie smrteľné zranenie spôsobil príslušník polície. Obeťou bol 42-ročný muž z Brezna, ktorého krátko po polnoci na ceste druhej triedy zrazilo osobné auto s levickou poznávacou značkou. Vodič aj s vozidlom z miesta nehody ušiel. Policajti vypátrali, že ním bol 26-ročný policajt Ján J., služobne zaradený na Obvodné oddelenie PZ v Brezne. Asi trištvrte hodiny po tragédii mu pri dychovej skúške namerali vyše 1,5 promile alkoholu v krvi.

Skryť Vypnúť reklamu

2. februára 2002 - Opitý 23-ročný nadstrážmajster Róbert L. z Prešova, študent denného štúdia Akadémie PZ v Bratislave zrazil v Prešove 59-ročnú chodkyňu Viktóriu L., ktorej museli amputovať ľavú nohu v predkolení. Pri dychovej skúške namerali policajtovi 1,4 promile alkoholu v krvi, pri opakovanej skúške 1,24 promile.

9. februára 2002 - Až 3,8 promile alkoholu mal v krvi bratislavský policajt Peter O., ktorý havaroval neďaleko Bánoviec nad Bebravou v Trenčianskom kraji. Nehoda sa stala medzi obcami Svinná a Horné Ozorovce. V mierne ľavotočivej zákrute prešiel vodič so svojim vozidlom VW Golf na krajnicu vozovky, potom pravdepodobne strhol volant do protismeru a dostal sa mimo cesty. Tam sa vozidlo niekoľkokrát prevrátilo a narazilo do svahu. Spolu so šoférom, 33-ročným starším inšpektorom, príslušníkom Pohotovostnej motorizovanej jednotky v Bratislave, bol v čase nehody v aute aj 21-ročný Ivan M. z Bánoviec nad Bebravou. Vodič utrpel ľahké zranenia, ale spolujazdec sa zranil ťažko - utrpel poranenie chrbtice s poškodením miechy a zlomeninu panvy.

Skryť Vypnúť reklamu

14. marca 2002 - V Martine na ceste I/18 na nadjazde pri sídlisku Košúty spôsobil dopravnú nehodu policajt, ktorý mal v krvi 1,44 promile alkoholu. Z miesta nehody navyše ušiel a neohlásil ju. Išlo o 28-ročného Martinčana, inšpektora poriadkovej služby Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave. Príčinou nehody bola neprimeraná rýchlosť a nezvládnutie riadenia vozidla. Auto dostalo šmyk, vodič strhol riadenie doľava a prednou časťou vozidla narazil do kolesa nákladného auta. Felicia potom prešla do protismeru a narazila do zvodidiel.

17. marca 2002 - Ďalšiu dopravnú nehodu zapríčinil policajt pod vplyvom alkoholu v Modre. 33-ročný policajt I. B. v čase osobného voľna na svojom súkromnom automobile Mercedes 230 narazil zozadu do odbočujúcej Škody Fabia, ktorú riadil 57-ročný Š. O. z Modry. Pri havárii nebol nikto zranený. Policajtovi dychovou skúškou namerali 1,42 promile alkoholu. U vodiča Fabie alkohol zistený nebol.

Skryť Vypnúť reklamu

30. marca 2002 - Pod vplyvom alkoholu spôsobil dopravnú nehodu príslušník Policajného zboru v obci Jaklovce okres Gelnica. Približne o 22.00 hod v čase osobného voľna so svojím autom na parkovisku narazil do zaparkovanej škody Fabia. Vinníkom nehody je 21-ročný František Babcún, služobne zaradený na oddelenie pasovej a cudzineckej služby v Spišskej Novej Vsi. Kolíziou spôsobil na oboch autách škodu v celkovej výške 60 tisíc korún. Pri dychovej skúške mu namerali 1,92 promile alkoholu.

18. októbra 2002 - Dopravnú nehodu za Nitrou smerom na Zlaté Moravce spôsobil popoludní na služobnom aute riaditeľ policajného inšpekčného odboru v Košiciach Jaroslav Dzúrik. Polícia mu na mieste nehody zistila v krvi tri promile alkoholu.

17. mája 2002 - Favorit, v ktorom sa viezli dvaja príslušníci Železničnej polície prešiel na ceste z Košíc do Družstevnej pri Hornáde do protismeru a narazil do Volkswagenu Passat. Jeden policajt pri nehode utrpel vážne zranenia. Vodiča Favorita Martina O., ktorý z miesta nehody ušiel, začali muži zákona okamžite hľadať. Príslušník ŽP sa na druhý deň po nehode sám prihlásil na polícii.

Skryť Vypnúť reklamu

20. mája 2002 - Dva ľudské životy si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorú zapríčinil v Malackách na Štefánikovej ulici pod vplyvom alkoholu 22-ročný inšpektor Hraničného oddelenia PZ, nadstrážmajster Michal Šamaj. Policajt v neprimeranej rýchlosti nezvládol riadenie a narazil osobným motorovým vozidlom Opel do stĺpa elektrického vedenia. Náraz neprežil jeho 22-ročný spolujazdec. Vinníka museli so zranením hlavy hospitalizovať. Policajt najskôr dychovú skúšku odmietol, neskôr mu v dychu namerali 1,72 promile alkoholu.

21. mája 2002 - Vedúci autočaty Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici nadpráporčík Miroslav Kmeť (1955) narazil popoludní v Banskej Bystrici pred Bankou Slovakia v čase osobného voľna so svojím autom značky Volvo do pred ním idúceho automobilu značky Škoda Felicia. Pri dychovej skúške mu namerali policajta 3,11 promile alkoholu. V aute sa viezol aj jeho nadriadený.

Skryť Vypnúť reklamu

6. júna 2002 - Dopravnou nehodou pod vplyvom alkoholu sa skončila pre mladého policajta, nadstrážmajstra Róberta H. zo Sobraniec oslava jeho 25. narodenín. Starší inšpektor nezvládol ráno po oslave na ceste pri obci Klokočov v okrese Michalovce riadenie a skončil so svojou súkromnou Škodou Felicia v priekope. Pri nehode sa nikto nezranil. Na aute vznikla škoda za 5000 korún. Príčinou nehody bol mikrospánok vodiča, ktorému v dychu namerali 2,63 promile alkoholu.

20. júna 2002 - Sériu dopravných nehôd policajtov podgurážených alkoholom doplnil 26-ročný Radovan Č. z obvodného oddelenia PZ Bratislava Staré mesto - Východ. Nehodu spôsobil počas dovolenky, keď šoféroval svoju Škodu 110 na ceste medzi Novými Zámkami a obcou Bánov. Pri rýchlej jazde nezvládol riadenie a vošiel z cesty do priekopy. Tam sa s autom niekoľkokrát prevrátil. Policajt sa nezranil, dychovou skúškou mu kolegovia po nehode namerali v dychu 2,29 promile alkoholu.

Skryť Vypnúť reklamu

31. augusta 2002 - Dopravnú nehodu na štátnej ceste pri Cementárni v Banskej Bystrici zapríčinil 26-ročný nadstrážmajster Roman Roštár z Obvodného oddelenia PZ Banská Bystrica - východ na svojom Peugeote 605. K nehode došlo pri predchádzaní, keď sa policajt na Peugeote snažil zabrániť zrážke s protiidúcim vozidlom, strhol riadenie doprava, pričom zachytil predchádzaný VAZ. Obe vozidlá sa dostali mimo vozovku do priekopy, Peugeot sa prevrátil na strechu. Policajt chcel z miesta nehody utiecť, po niekoľkých metroch ho chytili šofér vozidla VAZ.

17. - 21. októbra 2002 - Na ceste pri obci Kapušany v okrese Prešov došlo k nehode, ktorú pravdepodobne pod vplyvom alkoholu spôsobil riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru SR Prešov-sever Ladislav T.

Skryť Vypnúť reklamu

27. októbra 2002 - Príslušníci Policajného zboru pod vplyvom alkoholu spôsobili dve dopravné nehody, ktoré si nevyžiadali ľudské životy. Prvá nehoda sa stala v noci v Galantskom okrese v obci Šoporňa. Zavinil ju 21-ročný príslušník PZ, ktorému dychovou skúškou namerali 0,56 promile alkoholu. Policajt jazdil na motocykli Kawasaki Zephyr, v ľavotočivej zákrute nezvládol vedenie a narazil do stojaceho motorového vozidla Škoda 120. Pri nehode utrpel ťažké zranenia - trieštivú zlomeninu predkolenia pravej nohy, otras mozgu a odreniny na oboch predlaktiach. Jeho spolujazdec a majiteľ motocykla Mário B. vyviazol s ľahkými zraneniami.

Druhá dopravná nehoda sa stala v Oravskom Podzámku. Spôsobil ju absolvent Strednej odbornej školy Policajného zboru v Košiciach Ľuboš G. Dychovou skúškou mu na mieste zistili 0,65 promile alkoholu. Vodič osobným automobilom Škoda Favorit 136 L zišiel do priekopy, vrátil sa na cestu a narazil do zvodidiel. Utrpel ľahšie zranenia. Zranil sa aj jeho traja spolujazdci.

Skryť Vypnúť reklamu

16. novembra 2002 - Vážnu dopravnú nehodu na hornej Orave spôsobil 37-ročný policajt, práporčík Štefan Ch., ktorý pracoval ako starší referent na oddelení hraničnej kontroly v Suchej Hore. Popoludní nedal pri odbočovaní z hlavnej cesty doľava asi 300 m od Trstenej smerom na Tvrdošín prednosť automobilom Škoda 120 a protiidúcej Škode Felícii. Vozidlá sa čelne zrazili a takmer zdemolovali. Vážne zranenému policajtovi zistili v krvi 2,36 promile alkoholu. V aute bola jeho manželka a jedenásťročný syn, ktorý sa z následkov nehody liečil dva týždne.

11. marca 2003 - Podnapitý policajt z obvodného oddelenia PZ Košice - Staré Mesto mal mimo službu so svojou Škodou 120 dopravnú kolíziu na ceste zo Svinice do Ďurkova v okrese Košice - okolie. Pri odbočovaní sa zrazil s policajným autom Škoda Fabia. Snažil sa ujsť, ale kolegovia z dopravného oddelenia ho po niekoľkých sto metroch dobehli. Test potvrdil, že riadil pod vplyvom alkoholu. Škoda na vozidlách bola približne 30 tisíc korún.

Skryť Vypnúť reklamu

9. mája 2003 - V obci Lovinobaňa v okres Lučenec zapríčinil opitý policajt za volantom dopravnú nehodu, na následky ktorej pri prevoze do nemocnice zomrela 15-ročná cyklistka. 31-ročný policajt v jednosmernej ceste v protismere vrazil do zadného kolesa bicykla. Dievča utrpelo niekoľko vážnych zranení. Vodičovi namerali 1,85 promile.

6. júla 2003 - Ku kolízii osobného auta Fiat Uno vedeného 26-ročným policajtom a cyklistu došlo na autobusovej zastávke v obci Nižná Sitnica v Humenskom okrese. Policajt z Oddelenia hraničnej kontroly v Zboji narazil do 17-ročného cyklistu počas cúvania. Sotil ho do priekopy, kde ho pritlačil o plot parku. Neskôr policajt s vozidlom narazil do oplotenia tamojšieho obecného úradu. Po príchode policajnej hliadky sa vodič odmietol podrobiť dychovej skúške, neskôr aj lekárskemu vyšetreniu na zistenie alkoholu v krvi. Jeho neochota podrobiť sa skúške a vyšetreniu de iure potvrdila, že požil alkohol.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Home (ale aj) Office
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 579
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 354
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 162
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 876
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 606
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 381
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 792
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 143
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 948
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 620
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.

Hrubala: Chápem, prečo sa sudcovia z kauzy Kuciak nepostavili pred verejnosť

Predseda Špecializovaného trestného súdu nikdy nebol v penzióne svojho predchodcu.

Predseda Špecializovaného trestného súdu Jan Hrubala.

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.
Správny smer si niektorí vodiči vyberajú v poslednej chvíli.