Podľa hydrológa Vlastimila Žáčka zo SHMÚ by mal Dunaj pri Devíne kulminovať dnes večer, dotekať môže ešte najbližšie dva dni. Predpokladajú tu prekročenie prvého povodňového stupňa. Morava už začala kulminovať, večer by mala dosiahnuť asi 530 centimetrov, potom by mala poklesnúť na 515 centimetrov. Na dolnej Nitre a dolnom Hrone bude trvať ešte asi 24 hodín, kým nahromadená voda stečie. Na tokoch severného Slovenska je pokles vodných hladín. Horné časti tokov východného Slovenska sú v poklese, mierny vzostup je ešte v dolných častiach z dotekania.
Tretí stupeň - stav ohrozenia je vyhlásený na Morave v oblasti Moravského Svätého Jána, kde o 17.00 hod. hladina vystúpila na 522 centimetrov. Tretí stupeň je tiež na Nitre v oblasti Nových Zámkov, kde voda vystúpila na 639 centimetrov, ráno mala o 17 menej. Napoludnie platil tretí stupeň aj na vyliatej Toryse pri Košických Olšanoch, v tom čase už však rieka klesala. Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený na Hrone v Kameníne, kde hladina stále stúpa. O 17.00 hod mala 474, čo je oproti ránu vzostup o pol metra. Tretí stupeň podľa hydrológa neznamená, že sa rieka vyleje, pretože každé koryto má svoju rezervu. Druhý stupeň platí aj na Ipli v oblasti Vyškovce nad Ipľom, na Latorici pri Veľkých Kapušanoch, kde voda stúpla na 606 centimetrov a na Topli v Sečianskej Polianke. Prvý povodňový stupeň je na Dunaji v Bratislave, na Nitre v Nitrianskej Strede, na Žitave vo Vieske nad Žitavou, na Bodrogu v Strede nad Bodrogom a na Hornáde v oblasti Ždane.
Povodňové zabezpečovacie práce na postihnutých úsekoch vodných tokov a na vodných dielach zabezpečovali pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p.. Podľa Daniela Harabu zo SVP vopred vyprázdnené vodné diela zachytili časť vody z topiaceho sa snehu a tým sploštili povodňovú vlnu. Vybudované poldre v okrese Martin a Myjava sa naplnili a ochránili obce pod sebou pred povodňou.
Pracovníci SVP na celom Slovensku pomocou mechanizmov a ukladaním vriec s pieskom usmerňovali povodňový prietok mimo intravilánu obce na polia. Postupne sa aj vybrežená voda z polí začína vracať do svojich riečísk. Podnik naďalej pokračuje v monitorovaní vodných tokov s osobitným zameraním na tie, kde hladina stúpa. Osobitná pozornosť sa venuje tokom s ľadovými zátarasami a podľa vývoja situácie sa prijmú príslušné opatrenia.
Na zníženie povrchového odtoku vody mal vplyv pokles teplôt v sobotu vo večerných a nočných hodinách, ktorý spomalil intenzívne topenie snehu. Koncom nasledujúceho týždňa môžu nastať nové záplavy, pretože meteorológovia očakávajú výrazné oteplenie i zrážky.