V rozprave k tejto norme zdôraznila, že minister nehovorí pravdu napríklad ak tvrdí, že väčšina akademickej obce v zásade podporuje predloženú reformu. To, že spoplatnenie štúdia zvýši kvalitu vysokých škôl je podľa Angyalovej len hypotéza ministra. Externé štúdium ide kvalitou dolu a to aj napriek tomu, že sa zaň skryte platí. Kde je teda tá väzbe medzi platením a kvalitou, spýtala sa v rozprave Angyalová.
Stanovenie povinnosti pre verejné školy vyberať školné je podľa poslanca Smeru a rektora Milana Murgaša protiústavné. Murgaš kritizoval, že podľa návrhu je stanovená nulová výška poplatku len do akademického roku 2006/2007. Verejné školy budú potom nútené vyberať školné, upozornil Murgaš.
Poslanec ĽS-HZDS Ján Mikolaj si v súvislosti s predloženou normou položil otázku ako je zabezpečené efektívne využívanie vybraných prostriedkov a zvýšenie kvality výučby. Zdôraznil, že jemu „veľmi vadí predovšetkým spoplatnenie doktorandského štúdia“. Slovensko potrebuje rozvíjať základný výskum a ak spoplatníme doktorandské štúdium, špička budúcej inteligencie odíde a výskum nebude mať kto robiť, dodal. Celkovo možno podľa Mikolaja povedať, že „zavedením školného spôsobíme viac škody ako osohu“.
Návrh predloženej normy označil „za veľmi zlý“ nezávislý poslanec Rudolf Žiak. Norma podľa neho nerieši situáciu v školstve.
sy;pr;bl