Bratislava 2. januára (TASR)- K najviac medializovanej zdravotníckej kauze minulého roka - používanie neregistrovaných šošoviek osem rokov po záruke a trikrát resterilizovaných - sa tieňový minister zdravotníctva Milan Urbáni nevedel vyjadriť bez znalosti výsledkov kontroly. Dodal, že ak bude ministrom, pravidlá budú platiť pre všetkých, od prezidenta, ministra až po posledného občana aby bol poriadok.
Používanie neregistrovaného zdravotníckeho materiálu kýmkoľvek a kdekoľvek je podľa tieňového ministra rezortu Smeru Juraja Štofka hrubým porušením predpisov a etiky. Všade vo svete to znamená stratu licencie, vrátane zákazu výkonu povolania, zdôraznil.
Odborník pre zdravotníctvo Slovenskej národnej strany Peter Bizovský sa bez náležitých informácií nechcel vyjadriť. Avšak rozhodovanie pracovníkov oddelenia o nákupe špecializovaného materiálu o niečom svedčí, naznačil Bizovský. Dodal však, že nekalé praktiky zvyčajne plodí nedostatok zdrojov v zdravotníctve.
Zdravotnícka aféra by podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Mariana Kollára mala byť mementom, aby sa v budúcnosti neopakovala. Celý prípad treba riadne vyšetriť. Ak sa neporušili zákony, tak je všetko v poriadku. Ak sa dokáže porušovanie zákonov, treba prijať závery a hľadať osobnú zodpovednosť všetkých zúčastnených aj s výhľadom do budúcnosti a nie traumatizovať celú spoločnosť.
Poslankyňa Výboru NR SR pre zdravotníctvo Alžbeta Záborská na margo porušenia zákona používaním neregistrovaných šošoviek povedala, že sa takéto veci dajú robiť len v kalných vodách, kde neplatia jasné pravidlá, kde nie je dostatočná efektívna kontrola, kde nie sú sankcie za ich porušovanie. Odmietla argumentáciu, že žiadnemu pacientovi sa doteraz neuškodilo implantovaním zastaranej a resterilizovanej šošovky. Uviedla, že stokrát sa nemusí stať nič, ale pri sto prvom prípade sa niečo prihodiť môže. Podľa nej, "nech sa urobí norma, že možno šošovky presterilizovávať a pritom budú spĺňať všetky parametre tak, ako implantáty, ktoré sú sterilné z výroby, a to s plnou mierou zodpovednosti, že sa v budúcnosti nikomu nič nestane." Dodala, že "ak toto nie je ochotný niekto urobiť, v tom prípade musí vyvodiť dôsledky z toho, čo sa stalo."
Poslankyňa NR SR Marta Aibeková vyjadrila nespokojnosť, že napriek opakovaným žiadostiam zdravotníckeho výboru, ministerstvo doteraz nepredložilo jeho členom protokol z kontroly uskutočnenej na Očnej klinike Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Pripomenula, že na podozrenia z porušovania zákona v máji 2001 upozornila Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poslancom výboru, ktorí v septembri chceli uskutočniť na mieste prieskum, odporučili počkať s ním do predloženia výsledkov ministerskej kontroly. Tie do konca decembra 2001 nedostali.
Podľa nej odmietanie rezortu poskytnúť poslancom uvedený protokol vyprovokovalo otázku, či ministerstvo nečakalo, ako sa vyvinie situácia v súvislosti s operáciami prezidenta SR a následne s uchádzaním sa prednostu očnej kliniky o privatizáciu sanatória vo Vysokých Tatrách, kým jeho projekt nebude schválený.
Podľa poslanca NR SR Petra Finďa informácie o uvedenej afére sa na verejnosti interpretovali nesprávne. "Treba vychádzať zo skutočnosti, že implantácia umelej šošovky nie je život zachraňujúci výkon. Je tragédiou nevidieť, ale pri zdravom očnom pozadí je odklad operácie prijateľným riešením, ktoré je známe aj zo štátov Európskej únie, ktoré na zdravotníctvo vynakladajú x-násobne viac prostriedkov. Preto akékoľvek neštandardné postupy neboli vykonané pod tlakom ohrozenia života alebo ďalšieho zhoršovania zraku, ale z iných dôvodov, o ktorých sa nebudem vyjadrovať," konštatoval. Ako ministrovi by sa mi takáto príhoda nemohla stať, pretože by som pôsobil preventívne všade tam, kde sa takéto riziká vyskytujú. Podľa jeho slov z hľadiska spoločenského ohrozenia je najsmutnejšie, že sa používali neregistrované šošovky.