BRATISLAVA 21. marca (SITA) – V Európskej únii existuje dohoda, že pri tvorbe rozpočtových pravidiel na ďalších sedem rokov sa nebude znižovať plánovaná čiastka na podporu regiónov. „Už je dohoda, že odtiaľ sa nebudú brať peniaze. To by, myslím, neprešlo ani Európskym parlamentom,“ uviedol vicepremiér pre európske záležitosti Pál Csáky po stretnutí s predsedom Výboru regiónov EÚ a krajinského snemu Bádenska-Württemberska Petrom Staubom.
Csáky tvrdí, že väčšina peňazí pôjde do zaostalých oblastí nových členských krajín únie vrátane Slovenska. Peniaze budú naďalej dostávať aj Španielsko, Portugalsko a Grécko, čistí platcovia ako je Nemecko, Holandsko a Švédsko ale preferujú najmä nových členov. „To znamená, že tam pôjde najviac peňazí.“ O finančnej perspektíve, pravidlách rozpočtu EÚ do roku 2013, budú v utorok a stredu v Bruseli rokovať hlavy štátov a vlád aj ministri financií.
Csáky a Staube sa zhodli, že v EÚ sa presadzuje trend oslabovania vplyvu národných štátov a posilňovania úlohy európskych centrálnych inštitúcií zároveň s regiónmi. Staube teraz lobuje v štátoch únie, aby vlády aj pri politickom rozhodovaní viac rešpektovali regionálne samosprávy. Csáky sa chce tiež zasadiť za vznik Slovenského domu v Bruseli, kde by mali zastúpenie naše vyššie územné celky, Združenie miest a obcí Slovenska a Únia miest.
Výbor regiónov označil Csáky za neoficiálnu druhú komoru Európskeho parlamentu. Oficiálne je poradným orgánom. Posudzuje všetky návrhy Európskej komisie predtým, ako idú na rokovanie EP. Slovensko má vo Výbore deväť zástupcov a deväť náhradníkov.