Bratislava 2. januára (TASR) - Ozdravením ekonomiky štátu, nastolením poriadku a získaním vyšších finančných prostriedkov by liečil "chorý" systém zdravotníctva tieňový minister HZDS Milan Urbáni. Ak by stal rezortným ministrom, urobil by tiež poriadok vo finančných tokoch a ich kontrole. "Na prvom mieste je pacient. Všetko pre pacienta môže urobiť len spokojný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti," konštatoval pre TASR.
Aj tieňový minister zdravotníctva Smeru Juraj Štofko vidí východisko pri riešení zlej situácie rezortu v nastolení poriadku, rešpektovaní zákonov a predpisov. Tie podľa neho musia dodržiavať všetci, aj vládna moc. Ich nedodržiavanie je potrebné sankcionovať bez ohľadu na postavenie dotyčného a jeho politickú príslušnosť.
Prioritou musí byť boj proti korupcii na všetkých úrovniach systému. Za dôležité považuje aj odovzdanie kompetencií v exekučných činnostiach. Štát by mal vytvárať len "prostredie - to znamená pravidlá hry a vykonávať kontrolu". Riadiace funkcie v rezorte musia byť podľa Štofka obsadené manažérmi a nie neodborníkmi, vyberanými podľa farby politického trička.
Podľa odborníka Slovenskej národnej strany Petra Bizovského má zdravotníctvo dva najväčšie otvorené ventily, ktorými sú verejné lekárne a lôžkové zariadenia. Ostatné zariadenia pracujú podľa istých limitov a dlhodobejších pravidiel.
Spotreba liekov predstavuje podľa neho vyše 35 percent, čo je pre súčasný zdravotnícky systém neúnosné. Podľa jeho slov treba znížiť náklady na lieky prostredníctvom verejných lekární aj nepopulárnym spôsobom. Tvrdenia, že sa tak môže ohroziť zdravie pacienta neobstoja. Podotkol, že nemocnice už roky pracujú s určitými limitmi, pričom poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom so závažnými ochoreniami, a neohrozujú ich. Za dôležité považuje ustanoviť riadne merateľné pravidlá.
Keby bol ministrom rezortu predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár, vynútil by si politickú podporu svojich zásadných rozhodnutí týkajúcich sa financovania zdravotníctva. Podľa neho všetko, čo sa doteraz robilo v systéme, boli len kozmetické úpravy. Zdravotníctvo nenastúpilo na cestu, ktorá by ho vyviedla z neustáleho zadlžovania. S týmto problémom sa boria všetci ministri. Podľa neho je nevyhnutné nájsť finančné prostriedky na to, aby sa mohla poskytovať zdravotnícka starostlivosť ekvivalentná štandardu západných krajín, a to bez zadlžovania systému. Korupcia v zdravotníctve nie je podľa neho najhoršia medzi lekármi, ale medzi tými, ktorí určujú finančné toky v rezorte.
Poslankyňa Výboru NR SR pre zdravotníctvo Alžbeta Záborská (KDH) konštatovala, že chorému pacientovi - zdravotníctvu - treba povedať pravdu o jeho stave. Podľa nej veľkým problémom je nielen nedostatok zdrojov, ale aj pomalá reforma. "Najväčším problémom je absolútna strata dôvery občanov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zdravotných poisťovní, lekárnikov v to, že ten, kto im niečo sľúbi, to aj splní."
Na hnisajúce rany chorého systému zdravotníctva podľa členky Výboru NR SR pre zdravotníctvo Marty Aibekovej (HZDS) univerzálny liek neexistuje. Pomôže tu iba skalpel. Podľa nej by sa mal zabezpečiť nielen dostatok zdrojov, ale aj ich smerovanie tam, kde sú potrebné. Malo by sa prestať hovoriť o transformácii rezortu a začať s jej realizáciou. Ak by Aibeková bola ministerkou zdravotníctva, rozhodne by sa obklopila ľuďmi, ktorí mu skutočne rozumejú a majú dosť odvahy urobiť aj nepopulárne kroky.
Poslanec SOP Peter Finďo je za to, aby sa do zdravotníctva vniesol poriadok, aby sa optimalizoval objem, štruktúra a kvalita zdravotnej starostlivosti. Ak by sa stal ministrom, vykonal by opatrenia, ktoré by prinútili organizácie, aby sa spoliehali iba na seba a nevyhovárali sa na "slabé" ministerstvo a v budúcnosti aj VÚC alebo obce a neplatiace poisťovne. Veľmi potrebné je preskúmať každý medicínsky odbor, jeho štruktúru, hierarchické usporiadanie na jednotlivých úrovniach a oprávnenosť vykonávať určité činnosti v niektorých zdravotníckych zariadeniach. Finďo by určite urýchlil aj proces akreditácie zdravotníckych zariadení a certifikácie a recertifikácie individuálne pracujúcich lekárov.