Bratislava 22. marca (TASR) - Za ničenie ozónovej vrstvy môžu podnikatelia na Slovensku dostať pokutu až tri milióny korún. Kontrolu dodržiavania zákona o ochrane ozónovej vrstvy Zeme na Slovensku zabezpečuje Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).
"Kontroly sú zamerané na dodržiavanie povinností právnických a fyzických osôb, ktoré nakladajú s látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu (tzv. regulované látky) a s výrobkami obsahujúcimi tieto látky," uviedol pre TASR hovorca SIŽP Michal Štefánek. Týka sa to podľa neho predovšetkým podnikateľov, ktorí sú predajcami regulovaných látok, chladiarenských, mraziarenských a klimatizačných zariadení alebo tepelných čerpadiel s obsahom týchto látok.
Podnikatelia prevádzkujúci alebo predávajúci takéto zariadenia s obsahom regulovanej látky nad 1 kg, musia vykonávať pravidelné kontroly ich technického stavu. Pri zariadeniach s obsahom chlórfluórovaných plnohalogenovaných uhľovodíkov je to každých 6 mesiacov a pri zariadeniach s obsahom chlórfluórovaných neplnohalogenovaných uhľovodíkov každých 12 mesiacov, informoval Štefánek.
Vlani vykonali inšpektori SIŽP 16 kontrol zameraných na dodržiavanie zákona o ochrane ozónovej vrstvy Zeme, pri ktorých zistili 18 porušení. Inšpektori uložili osem pokút vo výške 60-tisíc. Najčastejšie išlo o nedostatočné vedenie evidencie o látkach a výrobkoch, o dovoz regulovanej látky bez licencie, neoznamovanie požadovaných údajov o regulovaných látkach na Ministerstvo životného prostredia SR, ba objavili sa aj snahy o neumožnenie kontroly.
Vstupom Slovenska do Európskej únie sa niektoré povinnosti podnikateľských subjektov podstatne zmenili. Napríklad niekdajší dovoz a vývoz regulovaných látok a výrobkov sa v rámci jednotného európskeho trhu považuje za obchodovanie. Na obchodovanie s regulovanými látkami v rámci únie už netreba licenciu ministerstva hospodárstva. Ak však podnikatelia dovážajú či vyvážajú tieto látky mimo hraníc EÚ, musia mať na to licenciu Európskej komisie.