Bratislava 22. marca (TASR) - Ak Slovensko nezakáže výsadbu geneticky modifikovanej kukurice MON 810 pred začiatkom kukuričnej sezóny, môže ohroziť zámer Poľska, Maďarska a Rakúska, udržať svoje polia bez prítomnosti geneticky modifikovaných organizmov (GMO).
Poľsko po vzore Rakúska a Maďarska v pondelok pristúpilo k zákazu MON 810. "Na území Slovenska je zatiaľ táto kukurica aj napriek prísľubu ministra životného prostredia, že ju zakáže, stále povolená," uviedla pre TASR koordinátorka genetickej kampane Greenpeace Martina Badidová. Ak má mať podľa nej zákaz skutočný zmysel, musí byť vydaný ešte pred začiatkom kukuričnej sezóny pred časom výsadby. Zákazom by mohli zodpovedné orgány predísť možnej kontaminácii, ako aj poľnohospodárskym a ekologickým škodám.
"Myslíme si, že rozhodnutie Poľska, Maďarska a Rakúska je inšpiráciou pre Slovensko. Greenpeace si cení verejnú podporu ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa, ktorý vyhlásil, že osobne podporuje vydanie národného zákazu geneticky modifikovanej kukurice MON 810 na území SR," konštatovala Badidová. Dodala, že Greenpeace tiež potešili informácie o tom, že štátne orgány už začali práce na príprave národného zákazu geneticky modifikovanej kukurice.
Geneticky modifikovaná kukurica MON 810 je zatiaľ jediné geneticky modifikované osivo nachádzajúce sa v európskom katalógu osív. Do katalógu ho zaradila Európska komisia v septembri minulého roka. V praxi to znamená, že predaj tejto plodiny je v rámci EÚ povolený. Výnimku tvoria iba tie štáty, ktoré prijali zákazy pestovania tejto plodiny na národnej úrovni.