Bratislava 14. marca (TASR) - K žiadnemu vážnejšiemu narušeniu verejného poriadku ani k vzájomným konfliktom nedošlo dnes v uliciach Bratislavy medzi účastníkmi Pochodu tolerancie a prívržencami slovenského štátu. V deň výročia vzniku vojnovej Slovenskej republiky usporiadali popoludní mítingy v centre mesta občianska iniciatíva Ľudia proti rasizmu a Slovenská národná jednota.
K prvému stretnutiu skupín, ktoré dnes demonštrovali rozdielny názor na udalosť z dejín slovenského národa, došlo pred budovou Slovenskej technickej univerzity (STU) v blízkosti Námestia Slobody. Asi 300 účastníkov pochodu tolerancie sa odtiaľ vydalo krátko po 16.30 h do ulíc Bratislavy. Ešte predtým medzi zhromažďujúci sa dav hodil neznámy útočník popolník pravdepodobne z blízkeho baru Fontána. K žiadnym zraneniam nedošlo.
Situáciu monitorovali posilnené policajné hliadky, ktoré dohliadali na to, aby medzi oboma skupinami nedošlo k incidentom. Pred STU zadržali jedného skinheada, ktorý "heiloval". Pripravení na zásah boli v zálohe i príslušníci pohotovostného policajného útvaru a kriminálnej polície. Na priebeh akcie dohliadal osobne viceprezident PZ SR Ľudovít Zapletaj.
K ďalšiemu stretu s neofašistami došlo na Hodžovom námestí. Polícia však mala akciu pod kontrolou, a tak sa jej účastníci obmedzili len na slovné napádanie. Medzi účastníkmi pochodu tolerancie boli aj predstavitelia politického života - predseda NR SR Jozef Migaš, ministri Pavel Koncoš, Milan Ftáčnik, či poslanci Ľubomír Andrassy a Jaroslav Volf. Pochod tolerancie, ktorého spoluorganizátorom bola aj Mladá demokratická ľavica, sa skončil o 17.30 h pri Pamätníku obetiam holokaustu pri Moste SNP, kde prítomní zapálili sviečky a pokojne sa rozšili.
Predstavitelia iniciatívy Ľudia proti rasizmu okrem toho, že odsúdili praktiky, ktoré sprevádzali vznik prvého slovenského štátu, odmietli aj formy osláv každoročne sprevádzajúce toto výročie. Podľa slov koordinátora iniciatívy Ladislava Ďurkoviča sú miestom, kde sa propaguje fašizmus, rasizmus, xenofóbia, nacionalizmus či antisemitizmus.
Práve najbrutálnejšie prejavy rasového násilia majú na svedomí príslušníci extrémistického hnutia skinheads, pre ktorých sú oslavy vzniku slovenského štátu príležitosťou na otvorené vyjadrenie svojich názorov a predvedenie sily. Zdôraznil, že pre spoločnosť predstavujú vážny problém, ktorý nemožno ignorovať. Podľa informácií, ktoré sa združeniu podarilo získať, je na Slovensku asi 1000 skinheadov a na svojom konte majú stovky ideologicky motivovaných útokov, fyzických napadnutí a najmenej tri vraždy.
*ad br som