Bratislava 22. marca (TASR) - Šéf Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ján Langoš má podľa vlastných slov informácie, že si v oficiálne zničenom zväzku Štátnej bezpečnosti na arcibiskupa Jána Sokola v minulosti listovali politici z KDH a VPN.
Informovala o tom v dnešnej hlavnej spravodajskej relácii Televízia Markíza s tým, že mohlo ísť o expredsedu KDH Jána Čarnogurského a bývalého šéfa VPN Vladimíra Mečiara. Televízia pripomínala, že Čarnogurský bol krátko po revolúcii spoluzodpovedným za federálne Ministerstvo vnútra a Vladimír Mečiar slovenským ministrom vnútra. Podľa spomínanej televízie mohli mať obaja politici prístup k Sokolovmu zväzku z titulu svojich funkcií. Arcibiskupov zväzok bol podľa záznamov v registroch zničený 7. decembra 1989, teda iba pár týždňov po tzv. nežnej revolúcii.
Čarnogurský pre Markízu povedal, že spomínané dokumenty nemal k dispozícii ani on, ani nikto z KDH. Hovorca ĽS-HZDS Igor Žvach vyhlásil, že Langošove vyjadrenia nie sú hodné komentára.
Obsah zväzku by pritom mohol objasniť okolnosti registrácie Jána Sokola ako agenta ŠtB, pripomína Televízia Markíza. Arcibiskup spájanie svojej osoby s tajnou bezpečnosťou odmieta a nechce na túto tému hovoriť ani s novinármi. Televízia dodáva, že v archíve Ústavu pamäti národa sa nachádza aj dokument, ktorý potvrdzuje Sokolovu účasť na stretnutí 23 duchovných s predsedom slovenskej vlády Petrom Colotkom v apríli 1988. Všetci prítomní mali podľa informatívnej správy odsúdiť sviečkovú demonštráciu z marca 1988.
Markíza dnes ďalej informovala, že ÚPN čelí v súvislosti so zverejnenými registrami ŠtB prvej žalobe. Kňaz z východného Slovenska tvrdí, že nebol agentom tajnej bezpečnosti a pred súdom by ho mal zastupovať práve Ján Čarnogurský. Bývalý komunistický väzeň tak žaluje práve ústav, ktorého cieľom je dokumentovať zločiny minulého režimu.