Brehy 23. marca (TASR) Povodňovú situáciu v obci Brehy v okrese Žarnovica vyriešila oprava kanalizačného vyústenia v telese vlani vybudovanej protipovodňovej hrádze. Po utorkovom rozšírení výpuste, do dnešného rána odtiekla všetka nahromadená voda aj zo zatopenej komunikácie v obci a ustal prítok vody aj do miestnej školy.
Podľa informácie starostu obce Milana Úškrta, do školy však dnes deti ešte nenastúpili. Vyučovanie obnovia až po veľkonočných sviatkoch, pretože ju treba opätovne vykúriť. Zo zatopených pivničných priestorov, kde sú šatne, kabinety a plynová kotolňa, sa už podarilo odčerpať všetku vodu. Za pomoci starších žiakov, ale aj dospelých obyvateľov, začali učitelia čistiť priestory od nánosov a vysušovať učebné pomôcky. Riaditeľka školy Mária Škodová sa potešila, pretože voda nepoškodila plynové kotle. Dnes sa ich podarilo bez problémov zapáliť.
Problémy v obci sa začali v sobotu, keď vplyvom roztápajúceho sa snehu, sa zdvihla hladina vody okolo pretekajúceho Hrona na 4,6 metra, teda nad hranicu tretieho stupňa povodňovej pohotovosti. Spodná a pritekajúca voda z okolitých kopcov zaplavila jednu ulicu a najmä podúrovňové priestory základnej školy.
Napriek intenzívnej práci hasičov a domácich dobrovoľníkov, sa ani do pondelka nepodarilo vodu zo školy vyčerpať. Riaditeľka preto na pondelok vyhlásila "povodňové" prázdniny, ktoré napokon musela predĺžiť ešte o ďalšie dva dni. Problémom totiž bolo, že voda z kanalizačných zberačov v obci dostatočne neodtekala. Predpoklad hasičov, že pri budovaní protipovodňovej hrádze v rámci regulácie Hrona a výstavbe obchvatu a rýchlostnej komunikácie pracovníci Doprastavu Zvolen zredukovali priemer výpuste, sa ukázal ako správny. Museli preto pôvodné úzke výtokové a preto aj čiastočne upchaté rúry, vymeniť za väčšie. To celý problém vyriešilo, konštatoval starosta.