BRATISLAVA 23. marca (SITA) - Problémy slovenských regiónov, kompetenčné spory, či situácia v školstve a zdravotníctve boli témy, o ktoré sa prezident Ivan Gašparovič zaujímal počas dnešného stretnutia s predsedami vyšších územných celkov (VÚC). Ako zhodnotil banskobystrický župan Milan Marčok, predsedovia krajov prišli k hlave štátu ako pacient k lekárovi. "Keď príde človek k lekárovi, hovorí o tom, čo ho trápi, nie o tom, ako sa má a že mu je dobre," dodal v tejto súvislosti Marčok, podľa ktorého môže prezident v budúcnosti županom pomôcť, i keď "na niektoré choroby treba konzílium." Niekedy teda nemôže byť lekárom len prezident, ale aj ministri.
Problémy županov zhodnotil predseda Trnavského samosprávneho kraja Peter Tomeček, podľa ktorého ich "trápi všetko." Prezident sa však podľa vlastných slov najviac zaujímal o problémy v zdravotníctve a školstve. V tejto súvislosti konštatoval, že krajské úrady, ktoré majú byť medzičlánkami medzi štátnou správou a samosprávou spomaľujú riešenie niektorých problémov. Gašparovič zhodnotil stretnutie pozitívne, pretože si myslí, že županom môže v budúcnosti pomôcť. Najmä chce využívať ich konzultácie pri prijímaní niektorých zákonov v Národnej rade. "Aj prezident totiž môže ovplyvniť legislatívny proces," dodal.
Župani sa s prezidentom dotkli aj témy zmeny územnosprávneho členenia. Tomeček sa domnieva, že zmeny členenia nie sú dôležité. Najskôr podľa neho treba zhodnotiť kritériá, podľa ktorých sa územná samospráva posudzuje aj v Európe. "Až potom treba hovoriť o počtoch, ktoré vyjdú na základe niektorých kritérií," dodal Tomeček. Ako konštatoval, všetko sa však týka kompetencií a financií.
Bratislavský župan Ľubo Roman považuje vytvorenie "veľkých" krajov za dobré riešenie, avšak až keď sa vyhodnotí pôsobenie malých žúp. Podobný názor má aj predseda košického kraja Rudolf Bauer, ktorý tvrdí, že pred zmenou členenia treba najskôr vyhodnotiť pomaly sa končiace volebné obdobie prvých županov. "Podľa toho potom treba pripraviť systémové riešenie, či už pre územnosprávne členenie alebo posilnenie kompetencií," dodal.
Opačný názor má žilinský župan Jozef Tarčák, ktorý privítal rozhodnutie koalície, že do konca tohto volebného obdobia už nebudú samosprávne členenie meniť. "Permanentná zmena totiž nemá požadované efekty," argumentoval Tarčák.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.