Bratislava 14. marca (TASR) - Pacient Jiří Šindler zo Skalice, ktorému 6. februára tohto roku transplantovali pečeň, sa cíti dobre a pravdepodobne na budúci týždeň pôjde domov. Ako dnes povedal vedúci lekár Jednotky hepatologickej a metabolickej intenzívnej starostlivosti prvej internej kliniky Dérerovej nemocnice v Bratislave Štefan Hrušovský, u pacienta sa prechádza z infúznej liečby na tabletkovú. Podľa neho pacient, ktorý dostal nový orgán, je úplne zdravý. Jeho jediným obmedzením bude užívanie imunosupresívnych liekov, aby organizmus transplantovaný orgán neodmietol. Cieľom tímu lekárov bolo vrátiť pacienta do normálneho života.
Primár chirurgickej kliniky Dérerovej nemocnice v Bratislave Ľudovít Laca TASR informoval, že samotná operácia trvala sedem hodín. Asistovali pri nej aj lekári z rakúskeho transplantačného centra Allgemeine Krankenhaus (AKH).
Tím lekárov pod Lacovým vedením uskutočnil v utorok 13. marca druhú transplantáciu pečene 49-ročnému pacientovi J. B. z Trenčína. Trvala od 16.00 h 13. marca takmer do 01.00 h 14. marca.
Chirurg Filip Danninger z chirurgickej kliniky Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny zdôraznil, že transplantácia pečene je jednou z najťažších operácií v medicíne. Preto si vyžaduje kvalitnú tímovú prácu chirurgov, anestéziológov, hepatológov, hematológov a odborníkov z ďalších odborov, bez ktorých takýto výkon nie je možné realizovať. Keďže poškodená pečeň pacienta je nefunkčná, pacient má problémy metabolické, so zrážaním krvi a ďalšie. Starostlivosť o pacienta je preto počas operácie, ale aj po nej mimoriadne náročná.
Pacient J. Šindler pre TASR uviedol, že sa už teší domov na manželku Martu, dcéru a syna. Pochádza z Hodonína, ale 32 rokov žije v Skalici. Pracoval ako murár. Netajil sa tým, že cirhózu pečene si spôsobil sám pitím alkoholu, s ktorým však už prestal, a je rád, že sa mohol znovu "narodiť".
Fotografia pacienta a lekárov je k dispozícii vo fotoodelení TASR.
*za br som