BRATISLAVA 23. marca (SITA) - Stromom na nábreží Dunaja v Bratislave hrozí podľa ochranárov nezákonný výrub. Od tunela až po PKO plánuje 243 vzrastlých stromov vyrúbať spoločnosť J&T Global a Bratislavské nábrežie, s.r.o pre výstavbu tzv. River Parku. Na výrub stromov dostali spoločnosti súhlas od Obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP), ktorý nadobudol právoplatnosť v utorok. Ako však pre SITA vysvetlila Ľubica Trubíniová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ), v rozhodnutí obvodného úradu chýba obvyklá klauzula o tom, že povolenie na výrub nadobúda právoplatnosť až po získaní stavebného povolenia. "Čo potom, keď sa stromy vyrúbu a stavebné povolenie nedostanú?," pýta sa Trubíniová. Nevedela okomentovať, či pravidlo o stavebnom povolení z rozhodnutia úradu vypadlo nedopatrením alebo zámerne. Ochranári sú však presvedčení, že toto rozhodnutie úradu je nezákonné a preto podávajú podnet prokuratúre na jeho preskúmanie.
Ochranári argumentujú aj petíciou, ktorá sa rozbehla minulý rok. Je pod ňu podpísaných 3000 ľudí, ktorí nesúhlasia s premenou nábrežia. Environmentalisti sú presvedčení, že zastupujú názor väčšiny Bratislavčanov.
Ako pre SITA povedal hovorca J&T Maroš Sýkora, spoločnosť si nedovolí posudzovať rozhodnutie úradu. Podľa neho mal úrad dostatočne veľa času na to, aby zvážil svoje rozhodnutie. Aj preto, že sa ho ochranári snažili niekoľko mesiacov brzdiť. "Projekt má podporu mesta, bol uvádzaný na magistráte a predstavoval ho primátor Andrej Ďurkovský," podotkol Sýkora. Ako ubezpečil, žiadosť na stavebné povolenie je už podaná. "Bratislava príde o zanedbanú džungľu, kam sa večer bojíte ísť," opísal súčasný stav nábrežia Sýkora. Akonáhle projekt vyrastie, J&T zabezpečí vysadenie nových 122 stromov. Za vyrúbané stromy, ktoré nenahradia novými sú pripravení realizátori projektu zaplatiť mestu osem miliónov korún alebo postaviť nový park na nejakom vyčlenenom pozemku.
Aktivity za premenu Bratislavy z "mesta pri Dunaji" na "mesto na Dunaji" podporuje už 4 500 ľudí, uviedol Sýkora. Tí sa podpísali pod petíciu, ktorá beží zatiaľ tri týždne. Ako konštatoval Sýkora, za kratší čas je to oveľa viac podpisov, ako majú ochranári. V petičnom výbore je napríklad prezident Spolku architektov Slovenska Štefan Šlachta alebo rektor Vysokej školy výtvarných umení a akademický sochár Ján Hoffstädter. Petícia podporuje premenu nábrežia v celej jeho dĺžke a vytvorenie pešej trasy od ústia Vydrice až po Nový most. Občania petíciou podporujú zachovanie časti pôvodnej zelene a vytvorenie novej zelene, ale odmietajú ochranársky fundamtalizmus, komentoval Sýkora.
Stromy na nábreží sú už označené na vyrúbanie. Ochranári sú pripravení brániť ich a zavolať aj políciu. J&T ostáva na začatie výrubu sedem dní, pretože od 1. apríla do 30. septembra platí vegetačný pokoj.