Medzi dennými fajčiarmi prevládajú muži, 50 až 59-roční, robotníci a nezamestnaní. Medzi nefajčiarmi sú najčastejšie zastúpené ženy a ľudia nad 60 rokov. Najviac - 44 percent fajčiarov si denne zapáli 11 až 20 cigariet, 16 až 10 cigariet spotrebuje za deň 34 percent fajčiarov, 21 až 30 kusov si zapáli 11 percent ľudí. Dve percentá fajčiarov si dajú za deň viac ako tridsať cigariet. Priemerný vek, keď začali fajčiari s cigaretami, je 17 rokov.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR v októbri 2004. Výsledky sú prezentované v publikácii Rozšírenosť užívania drog na Slovensku a názory občanov na problémy spojené s drogovou závislosťou.
Medzi mládežou vo veku 15 až 29 rokov je 24 percent denných a 22 percent príležitostných fajčiarov. V Bratislave fajčí denne 28 percent, príležitostne 19 percent mladých. V prípade mládeže dominujú medzi dennými fajčiarmi muži, ľudia so stredným vzdelaním bez maturity, nezamestnaní, obyvatelia žijúci v najväčších mestách nad 100-tisíc obyvateľov a v Bratislavskom a Košickom kraji. Nefajčiari sú medzi ženami, vysokoškolsky vzdelanými, podnikateľmi a študentmi.
Prieskum poukázal na súvis medzi pitím alkoholu a fajčením. Takmer tri pätiny z tých mladých, ktorí sa priznali k užívaniu alkoholu, fajčí denne, pätina príležitostne a viac ako pätina nefajčí vôbec. Naopak, takmer dve tretiny nekonzumentov alkoholu vôbec nefajčí, príležitostne fajčí niečo cez jednu pätinu.
Veľkú časť populácie ani choroba neprinúti prestať s fajčením. K fajčeniu počas pobytu na lôžku sa priznalo 45 percent dospelej populácie.
S fajčením sa pokúšalo prestať, no bezúspešne, 48 percent dospelých. Na dlhší čas prestať s týmto zlozvykom sa podarilo 26 percentám fajčiarom, ani sa o to nepokúsilo takisto 26 percent ľudí.
mab per