BRATISLAVA 25. marca (SITA) - Brannobezpečnostný výbor Národnej rady SR žiada ministerstvo vnútra o vysvetlenie pojmu mafián a zverejnenie zoznamu osôb, ktoré polícia ako mafiánov eviduje. "Bolo by vhodné, aby ústavní činitelia vedeli, kto v kategórii mafián figuruje, aby sme sa vyvarovali prípadných stykov s takýmito osobami," uviedol dnes pre agentúru SITA člen výboru a nezávislý poslanec Ladislav Polka. Výbor svojou žiadosťou reaguje na políciou zverejnený počet mafiánov na území Slovenska.
Brannobezpečnostný výbor si uznesením vyžiadal od ministra vnútra Vladimíra Palka správu o súčasnom stave boja s organizovanou kriminalitou. "Požiadali sme o vysvetlenie informácie o zozname mafiánov, pretože mi zostáva záhadou, čo sú to za osoby a o aké sústredené informácie k týmto osobám ide. V právnom poriadku totiž pojem mafián neexistuje," zdôraznil Polka. Podľa neho výbor chce, aby ministerstvo vnútra vysvetlilo o aké počty ide. "Mafián by mal byť predsa vo väzení. Ak sa taký človek voľne pohybuje, nečudujme sa, že sú neobjasnené vraždy. Spravidla sa o mafiánovi dozvieme po jeho smrti," uzavrel Polka.
Cieľom polície je monitorovať členov organizovaných zločineckých skupín a zistiť či, a na akej úrovni sú v štruktúre zločineckej skupiny zaradení. Uviedla to pre agentúru SITA Jana Pôbišová z Komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra. Ak je člen zločineckej skupiny jasne začlenený v štruktúre skupiny, polícia ho monitoruje ako stáleho člena zločineckej skupiny. Pokiaľ so zločineckou skupinou len spolupracuje a nie je zaradený do jej štruktúry, polícia ho monitoruje ako externého člena. "Polícia minulý rok obvinila 443 páchateľov z rôznych foriem organizovanej kriminality. Rozdelenie členov zločineckých skupín má pre políciu operatívny charakter," uviedla Pôbišová.
Slovenská polícia v uplynulom roku monitorovala a evidovala 22 zločineckých skupín páchajúcich prevažne násilnú, majetkovú a ekonomickú kriminalitu. Ďalších 56 zločineckých skupín organizovalo prevádzačstvo. Píše sa to v správe o bezpečnostnej situácii v SR v roku 2004, ktorú na internete zverejnilo ministerstvo vnútra. Skupiny na východnom Slovensku majú podľa správy 86 členov, z toho 66 stálych a 20 externých. Na strednom Slovensku eviduje v týchto skupinách 50 stálych a 12 externých členov. Zločinci na západnom Slovensku nemajú externých spolupracovníkov, je tu len 52 stálych členov. Na teritóriu Bratislavy dochádza k migrovaniu členov medzi zločineckými skupinami. Preto je možné určiť iba odhad počtu členov v jednotlivých skupinách. Tento sa pohybuje okolo 185 osôb.
pr;rp;xd