Bratislava 25. marca (TASR) - Prípadný predaj novostavby Slovenského národného divadla je možný za predpokladu značných strát pre štát, bol by veľmi náročný na čas a pravdepodobne sprevádzaný veľkou nespokojnosťou verejnosti.
To sú dôvody, prečo sa ako najvhodnejšie riešenie ukazuje ponechanie komplexu v majetku štátu. Konštatuje to Ministerstvo kultúry SR v Návrhu postupu a konkretizácie jednotlivých krokov riešenia dostavby a následnej prevádzky novostavby SND, ktorý bude do 30. marca vystavený v pripomienkovom konaní.
Rezort kultúry navrhuje, aby novostavba SND primárne slúžila potrebám slovenského divadelníctva s prihliadnutím na potreby SND a ďalších slovenských divadiel. Pre divadelné predstavenia budú jej kapacity určené v presne vymedzenom časovom a finančnom rámci, v gescii ministerstva kultúry, budova a okolie by mohli slúžiť aj na koncerty, konferencie, spoločenské akcie, výstavy a iné aktivity.
Financie na pokrytie dokončenia novostavby navrhuje MK SR zabezpečiť výťažkom z predaja alebo dlhodobého prenájmu pozemkov, či iných nehnuteľností vo vlastníctve štátu. Štát ako vlastník budovy by uzavrel dlhodobý kontrakt na správu novostavby so špecializovanou spoločnosťou na základe verejnej súťaže. Tieto východiská podľa MK SR vytvárajú zároveň predpoklady jeho účelného využívania, ako aj zabezpečenia znižovania nákladov na jeho bežnú prevádzku a údržbu. V prípade ich realizácie bude investorom stavby naďalej štát, majetok zostane v jeho vlastníctve a návratnosť investície bude zabezpečená dlhodobým znížením nárokov na štátny rozpočet - náklady na prevádzku a údržbu, náklady na organizovanie podujatí.
Na základe rokovaní pracovnej skupiny MK SR sú v materiáli rozpracované dve alternatívy budúcnosti SND, v prípade oboch by sa skúšobná prevádzka v novostavbe začala v októbri - novembri 2006. Podľa prvej by súbory SND využívali asi 70 až 80 percent priestorov novostavby a zároveň historickú budovu SND. Na dokončenie novostavby SND by boli použité výnosy z predaja pozemkov pri novostavbe vrátane budov a budov generálneho riaditeľstva SND a Divadla P. O. Hviezdoslava v celkovej predpokladanej výške 914 252 000 Sk. Verejnou súťažou vybraný prevádzkovateľ by mohol spravovať aj historickú budovu opery. Novostavba by bola dostavaná do júna 2005, kolaudácia budovy by bola v júli 2006, keď by sa do nej presťahovalo generálne riaditeľstvo SND a činohra. Skúšobná prevádzka by sa začala v októbri - novembri 2006.
V druhej navrhovanej alternatíve by súbory SND využívali novostavbu na 50 až 70 percent, zároveň by využívali priestory historickej budovy, variantne aj DPOH. Prvým krokom by bol predaj budovy generálneho riaditeľstva SND. Zisk z nej by bol v júli 2005 použitý na založenie 100-percentnej štátnej akciovej spoločnosti, ktorej by patrila rozostavaná novostavba SND vrátane pozemkov. Tú by spoločnosť dokončila. Vo verejnej súťaži by v septembri spoločnosť hľadala zmluvného partnera za účelom spoločného prevádzkovania komplexu novostavby SND. Dostal by do dlhodobého prenájmu pozemky prislúchajúce k novostavbe SND na podnikanie a jednorazovo splatil výšku nájomného, ktorá by za získaný výnos pokračovala v dokončení novostavby SND. Generálne riaditeľstvo by sa do novostavby presťahovalo po kolaudácii v apríli 2006.