Podľa jeho hovorkyne Moniky Murovej je šéf rezortu naďalej ochotný diskutovať s poslancami, pričom prípadné pozmeňovacie návrhy očakáva už pri rokovaniach v jednotlivých parlamentných výboroch.
Zákon zavádzajúci spoplatnenie vysokoškolského štúdia bude zrejme aj jednou z tém Koaličnej rady. Svoje pozmeňovacie návrhy k norme totiž pripravila Aliancia nového občana (ANO), o ktorých podľa Murovej bude musieť rozhodnúť koalícia ako celok. Pre agentúru SITA dodala, že minister sa dobrým návrhom, ktoré jeho zákon vylepšujú, nebráni. Nesmie však byť porušená filozofia normy, teda tri základné piliere, a to čiastočná finančná spoluúčasť študentov, silný sociálny podporný systém a podporný systém pôžičiek. Hoci ANO otvorene hovorí o svojich pripomienkach k zákonu, Murová sa k nim zatiaľ nechcela vyjadrovať.
Jedna z hlavných pripomienok ANO sa týka dvojročného prechodného obdobia, počas ktorého budú môcť vysoké školy určovať aj nulovú hranicu poplatkov. "Keď už školné zaviesť, tak hneď od septembra," tvrdí štátny tajomník rezortu školstva František Tóth (ANO). Myslí si, že prechodné obdobie môže byť rizikové, a to najmä z toho dôvodu, že medzi ním sa uskutočnia parlamentné voľby. Aliancia tiež chce "vypustiť" zo zákona paragraf o sankciách pre zahraničné vysoké školy, pretože tie sú údajne proti európskej legislatíve a obmedzujú slobodný pohyb osôb, inštitúcií a poskytovaných služieb. "Nevidíme dôvod, prečo by renomované zahraničné univerzity, keď sa náhodou rozhodnú otvoriť na Slovensku filiálku, mali prechádzať akreditáciou, ak už sú akreditované doma," vysvetlil postoj ANO Tóth.
Z ďalšieho pozmeňovacieho návrhu "nebudú mať radosť lajdáci", pretože ANO navrhuje, aby žiaci, ktorí opakujú ročník platili omnoho vyššie školné, ako stanovuje zákon. Ten hovorí o maximálnej hranici 30 percent nákladov na štúdium, čo predstavuje asi 26 tisíc korún. ANO tiež chce "premostiť" stredoškolské a vysokoškolské štúdium. Ako konštatoval, jeden z pozmeňujúcich návrhov aliancie by sa mal týkať toho, aby v prijímačkách zohľadnili univerzity externú časť maturít. Malo by sa tak stať už na budúci rok. Zároveň ANO žiada, aby vysoké školy zverejňovali podmienky prijatia už v čase, kedy sa maturanti rozhodujú o úrovni a predmetoch, z ktorých budú maturovať. Aliancia tiež chce, aby z normy "vypadol" register vysokoškolských učiteľov.