"Poskytujeme bezplatné právne poradenstvo a zastupovanie obetí porušenia ľudských práv," povedal pre TASR Riaditeľ Ligy aktivistov pre ľudské práva Columbus Igboanusi. Okrem iného sa LAĽP venuje monitorovaniu dodržiavania ľudských práv (ĽP) v oblastiach ako vzdelávanie, bývanie, lekárska starostlivosť, zamestnanie, verejná správa či súdnictvo. LAĽP tiež vychováva a vzdeláva v oblasti ĽP a vydáva publikácie.
LAĽP riešila viaceré medializované a známe prípady v oblasti násilnej trestnej činnosti ako "Baláž, Šarkozy či Ďuračová", uviedol Igboanusi. "Liga zastupuje aj ďalšie menej známe prípady porušenia ľudských práv a poskytuje svoje právne poradenstvo i mnohým ďalším obetiam porušenia ľudských práv," dodal.
Zásadné porušenia ĽP na Slovensku vidia predstavitelia Ligy pri poškodených a obvinených v súdnom procese či v súdnom konaní. Vyskytuje sa vraj tiež korupcia v súdnictve. Igboanusi tvrdí, že tiež dochádza k porušeniu ĽP v bytovej oblasti, keď sú občania nezákonne a násilne vysťahovávaní orgánmi verejnej správy.
Liga aktivistov pre ľudské práva je mimovládna, nezisková, verejnoprávna organizácia, fungujúca od roku 1999. Jej poslaním je podporovať dodržiavanie princípov demokracie a multikulturalizmu na území Slovenska. "Nakoľko mnoho občanov SR nedokáže právne kvalifikovať porušenie ľudských práv a bez právnej pomoci sa nedokážu domôcť reálnej nápravy, chceme ich pri domáhaní sa ich práv plne podporovať," uzavrel Igboanusi. V najbližšej dobe by mala byť spustená aj internetová stránka www.lhra-icpr.org.