O preukaz požiadalo približne 1500 veteránov z druhej svetovej vojny - príslušníkov západného a východného odboja, ako aj československých partizánov. "V súčasnej dobe už prevažujú žiadosti novodobých veteránov. To znamená, príslušníkov, ktorí sa zúčastnili mierových a pozorovateľských misií," povedal pre TASR vedúci oddelenia vojnových veteránov Daniel Kostra. Rezort obrany podľa neho doteraz zamietol 188 žiadostí, ktoré boli neoprávnené.
Ministerstvo zabezpečuje veteránom zadarmo kúpeľnú liečbu v trvaní troch týždňov a rekreácie vo svojich zariadeniach, kde platia jednu štvrtinu. Okrem toho majú možnosť sa ísť kúpať bezplatne na termálne kúpalisko v Bešeňovej, uviedol Kostra.
Zákon o vojnových veteránoch platí od 1. januára 2004. Nositeľa preukazu zákon oprávňuje aj na vyšetrenie a kontrolu zdravotného stavu, dispenzárnu a liečebnú starostlivosť po návrate z výkonu vojenskej služby mimo územia SR.
Oddelenie vojnových veteránov vzniklo na ministerstve 1. februára. Preukazy začali vydávať 4. mája.
Vojnový veterán je podľa zákona občanom SR s trvalým pobytom na slovenskom území, ktorý aspoň 90 dní vykonával vojenskú službu mimo územia štátu ako príslušník slovenských ozbrojených síl alebo ako príslušník armád štátov, ktorých právnym nástupcom je SR, a to v rámci mierových pozorovateľských misií, vojenských operácií alebo v rámci plnenia záväzku z medzinárodnej zmluvy o spoločnej obrane proti napadnutiu. Táto podmienka sa považuje za splnenú aj vtedy, ak vojak pri výkone služby utrpel úraz. Zákon sa vzťahuje aj na tých, ktorí sa v rokoch 1939 až 1945 zúčastnili národného boja za oslobodenie ako príslušníci Československej armády v zahraničí, príslušníci prvej československej armády na Slovensku, partizáni alebo vykonávali vojenskú službu v spojeneckej armáde. Veteránmi sú aj československí dobrovoľníci v Španielsku v rokoch 1936 až 1939.