Prešov 27. marca (TASR) - Počas sviatočných dní, takých ako sú veľkonočné, je zvýšené riziko výskytu prípadov domáceho násilia. Na tento paradox poukázala koordinátorka poradne občianskeho združenia (OZ) Pomoc obetiam násilia v Prešove Alena Molčanová. Podľa jej niekoľkoročných skúseností sú často sviatky, keď sú i viacgeneračné rodiny pokope, príležitosťou na ventilovanie a vyhrotenie konfliktov v spolužití.
Podobný varovný názor zastáva aj Eva Sopková z OZ Pro Familia z Humenného. Podľa jej dlhodobých poznatkov negatívne konanie, často s povahou trestnej činnosti, smeruje v rodine najmä proti starým osobám, ženám a deťom.
Čoraz viac zverejnených prípadov trestných činov takejto povahy na Slovensku pripisuje Sopková veľmi dobrej platnej legislatíve. Tzv. latentnosť, skrytosť domáceho násilia, sa odbúrava. Za spáchanie trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby je minimálna sadzba od dvoch do ôsmich rokov. OZ Pro Familia zaznamenalo za uplynulý rok 475 prípadov domáceho násilia.
Inou štatistikou disponuje podľa zástupcu krajského policajného riaditeľa v Prešove Jána Pivovarníka polícia. Z celkového počtu bezmála 15 300 trestných činov zaznamenaných políciou v kraji v roku 2004 malo asi 1500 charakter násilnej trestnej činnosti. Z nich 93 naplnilo právnu podstatu domáceho násilia, pričom 57 sa stalo v domácnosti a 46 na verejnosti. Iba dva prípady nemali dohru v podobe väzobného stíhania. V tomto roku polícia eviduje 97 prípadov domáceho násilia.
Od 1. marca 1998 funguje policajná linka dôvery na prešovskom telefónnom čísle 051/77 312 22. Za jej použitie volajúci platí. V roku 2004 zaznamenali na ňu 50 volaní, v tomto roku zatiaľ 13. Pivovarník si najviac cení to, že nebola sťažnosť na činnosť polície po tom, čo niekto na linku zavolal. Všetky hovory sa archivujú desať dní.