Návrhom na novelu príslušnej legislatívy sa zaoberá vláda na svojom dnešnom rokovaní. "Základným princípom budovania samosprávnosti miest a obcí musí zodpovedať aj systém kontroly, pričom podľa ZMOS predložený návrh ústavného zákona tieto princípy nerešpektuje," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa združenia Oľga Gáfriková.
Ako pripomenula, vnútorná kontrola je jedinou aktuálnou kontrolou územnej samosprávy v reálnom čase a priebežne počas roka. "Dotýka sa napríklad kontroly finančných vzťahov obce, rozpočtovej disciplíny a hospodárenia s rozpočtovými a mimorozpočtovými prostriedkami, účtovníctva, pokladničných operácií, nakladania s majetkom obce, efektívnosti majetkovej alebo inej účasti obce v ďalších subjektoch, ale aj vybavovania sťažností, oznámení a podnetov občanov," podotkla. Predstavitelia ZMOS sú presvedčení, že tento rozsah činností vonkajšia kontrola a činnosť NKÚ ani v prípade prijatia navrhovanej novely nemôže nahradiť. "Podľa ZMOS má byť kontrola efektívna a účelná a výdavky na jej výkon nemajú byť vyššie ako získaná úspora," poznamenala Gáfriková.
ZMOS zdôrazňuje, že kontrolný systém miestnej územnej samosprávy v sebe obsahuje vonkajšiu kontrolu - už v súčasnosti NKÚ ako nezávislá inštitúcia a orgány štátu, audity a ratingy, vnútornú kontrolu - činnosť hlavných kontrolórov a kontrolné mechanizmy mnohých zákonov, ako aj kontrolu občanov. Vonkajšej kontrole v súčasnosti priamo podlieha prenesený výkon štátnej správy, účelové dotácie a zdroje Európskej únie a nepriamo aj časť vlastných zdrojov. Vlani boli príjmy miest a obcí na Slovensku spolu zhruba 70 mld. Sk, z toho NKÚ mal právo kontrolovať priamo približne polovicu zdrojov.