Bratislava 30. marca (TASR) - Najviac vysokoškolákov spomedzi európskych krajín v porovnaní s celkovým počtom obyvateľov má Fínsko. Vysoké školy (VŠ) tam navštevovalo v roku 2002/03 asi 302 tisíc študentov, čo je pri 5,2 milióna obyvateľoch 5,8 percenta.
Na Slovensku študovalo podľa štatistiky Ústavu informácií a prognóz školstva v roku 2004 vyše 160 tisíc študentov. Pri asi 5,3 milióna obyvateľov to bolo čosi viac ako 3 percentá. "Ťažko povedať, či je to dosť, alebo málo. Rozhodnúť by podľa nášho názoru mali potreby trhu a to, koľko vysokoškolsky vzdelaných ľudí sa na ňom môže uplatniť," povedal pre TASR spoluautor analýzy o vysokých školách v krajinách OECD Tibor Mitošinka z Nadácie F.A. Hayeka.
Zo štatistiky informačnej siete vzdelávania v Európe - EURYDICE vyplýva, že vysoký podiel vysokoškolákov je aj v Poľsku - 4,7 percenta, v Nórsku, Grécku a Írsku, a to okolo 4,4 percenta. Nad hranicou troch percent sú aj Švédsko, Španielsko a Portugalsko 3,7 percenta, Francúzsko - 3,6 percenta a Dánsko - 3,3 percenta.
Menej ako trojpercentné zastúpenie študentov VŠ je podľa EURYDICE napríklad v Maďarsku - 2,8 percenta, Česku - 2,5 percenta, Nemecku - 2,35 percenta, Rakúsku - 2,3 percenta, Taliansku - 2,2 a Rumunsku - 2,1 percenta.