BRATISLAVA 30. marca (SITA) - Dvanásty ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest tento rok na Slovensku prinesie 107 filmov z 22 krajín. V Českej republike sa festival začína tento týždeň, na Slovensku 11. apríla, prehliadka sa bude konať v ôsmich slovenských mestách do 29. apríla. Začína sa v Bratislave, premietať sa bude v šiestich kinách do 17. apríla, festival bude pokračovať v Nitre, Martine, Žiline, Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici a Poprade. Ako dnes pripomenul riaditeľ slovenskej časti festivalu Peter Dubecký, Febiofest je najväčšou a najaktuálnejšou prezentáciou českej kinematografie na Slovensku, ako bonus sú uvádzané aj diela zo svetovej tvorby.
Otváracím filmom Febiofestu bude 11. apríla film českého režiséra Petra Zelenku Príbehy obyčajného šialenstva. V najvýznamnejšej sekcii Novinky českej a slovenskej tvorby uvedú napríklad film Jana Svěráka a Martina Dostála Tatínek, snímku Žralok v hlave s Oldřichom Kaiserom v hlavnej úlohe, Sametových vrahov Jiřího Svobodu, Krv zmiznutého od Milana Cieslara či Pátranie po Ester režisérky Věry Chytilovej. V sekcii Traja mušketieri českej komédie, venovanej českým hercom Vlastimilovi Brodskému, Rudolfovi Hrušínskemu a Jiřímu Sovákovi predstavia snímky Až přijde kocour, Bílá paní, Marečku, podejte mi pero, Skřivánci na niti či Světáci.
Tohoročný Febiofest vzdá poctu prostredníctvom filmových profilov osobnostiam svetového filmu Jimovi Jarmuschovi a Emirovi Kusturicovi. Okrem iného sa v tejto sekcii slovenský divák zoznámi s Jarmuschovým filmom Permanentné prázdniny z roku 1980, ktorý dosiaľ u nás nebol uvedený. Atrakciou bude aj Kusturicov najnovší film Život je čudo. Špecialitou bude retrospektíva jedného z najvýraznejších tvorcov poľskej kinematografie Andrzeja Wajdu, ktorý bude hosťom festivalu. Uvedú filmy Popol a diamant, Nevinní čarodejníci, Krajina po bitke, Svadba, Zasľúbená krajina, Človek zo železa.
Filmoví fanúšikovia sa môžu tešiť aj na dokumentárne filmy, v sekcii pod názvom To najlepšie z Febia v štyroch blokoch predstavia tvorbu slovenských režisérov (napríklad film Dušana Trančíka Pražské cintoríny), režisérok a mladých režisérov. Tradičnými sekciami festivalu sú HBO uvádza... a Divné videofilmy ako aj sekcia Bonus: Novinky Asociácie slovenských filmových klubov. Nebudú chýbať ani filmy ocenené na zahraničných prehliadkach, v sekcii Ozveny svetových festivalov si možno pozrieť napríklad kórejskú snímku Old Boy, nemecko-turecký film Proti múru či gruzínsky film Oni, dievča z Monday. Tento rok pribudla sekcia, ktorá predstaví filmy z pripravovaného 11. ročníka prehliadky Projekt 100, napríklad film Revízori, Polnočný kovboj, Plechový bubienok či Dve tváre Very Drake.
V slovenskej časti festivalu tento rok udelia na otváracom ceremoniáli 11. apríla v Bratislave cenu Zentiva, ktorou ocenia niektorého z mladých slovenských tvorcov do 35 rokov. K sprievodným podujatiam festivalu bude v Bratislave patriť výstava fotografií Fera Feniča v Českom centre a výstava kresieb Andrzeja Wajdu z ciest po Japonsku v Poľskom inštitúte.