BRATISLAVA 31. marca (SITA) - Poukázať na úlohu kresťana v spoločnosti a preniesť odborné problémy do života je podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Františka Tondru cieľom medzinárodného sociálno-etického sympózia, ktoré sa dnes začne v Bratislave. "Ide o úlohy kresťana v politickom, ekonomickom a kultúrnom živote," uviedol dnes na tlačovej besede predseda KBS. Zároveň zdôraznil, že nemôže byť niekto kresťanom len doma, ale má byť kresťanom aj vo verejnom živote, "aby sa napríklad aj v politike cítil zodpovedný za úlohu, ktorú prijal". To platí pre vrcholnú politiku, ale aj komunálnu úroveň. Dodal tiež, že v mestách a obciach je mnoho dobrých kresťanov, ktorí však nechcú kandidovať v komunálnych a regionálnych voľbách. "Vidíme to ako nedostatok, pretože sa toho chytia iní," upozornil Tondra.
Podľa Tondru cirkev nemôže mlčať a stáť bokom, ale musí ukázať, čo je správne a čo zlé. "Ako sa zachová jednotlivec, je už na ňom," dodal biskup. Tondra dnes tiež vyjadril čiastočnú nespokojnosť s médiami. "Často sa stretávame s porušovaním novinárskej etiky, kde sa nerešpektuje prezumpcia neviny a ľudská dôstojnosť," zdôraznil. Ako príklad uviedol tvrdenia, ktoré sa zakladajú na slovíčku "vraj". Aj tie by mali byť podľa neho podložené argumentmi a nemali by znevažovať osobnosti. "Nerešpektuje sa úcta k človeku. Výroky sú často motivované ideologickými a politickými záujmami," upozornil Tondra.
Sympózium s názvom "Veslovať a kormidlovať na rozbúrenom mori", ktoré sa bude konať v Bratislave do soboty organizuje Združenie katolíckej sociálnej etiky strednej Európy. Ide o vedeckú spoločnosť pre odbornú výmenu skúseností medzi krajinami strednej Európy, medzi akademickou sociálnou etikou, sociálnym vzdelávaním a sociálnou prácou. Sympózium sa bude venovať sociálno-etickému prínosu pre opätovné vybudovanie strednej Európy. Pre katolícku sociálnu etiku na Slovensku i v ostatných krajinách strednej Európy existujú predovšetkým dve výzvy. Po prvé ide o otázku ako to vyzerá s náboženskou vitalitou pod vplyvom pluralisticko-dynamických vzťahov. Druhým problémom je skutočnosť, ako sa pri rýchlych zmenách budú môcť aplikovať prínosy pre spoločné dobro a pre spravodlivosť.