MK SR predložilo do vlády materiál o transformácii TA SR
BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Ministerstvo kultúry SR predložilo vláde materiál o transformácii Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TA SR). Ministerstvo v ňom odporúča transformáciu TA SR na obchodnú spoločnosť so 100-percentným vlastníctvom štátu a
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
s možnosťou jeho postupného odpredaja iným subjektom. Táto zmena zo štátnej organizácie na akciovú spoločnosť by podľa predloženého materiálu mala umožniť podstatne zvýšiť flexibilitu riadenia a hospodárenia TA SR. Sprehľadniť by sa mali tiež finančné toky medzi TA SR a štátnym rozpočtom. Zároveň by sa v prípade transformácie vytvorili aj podmienky na štandardnú tvorbu cien za služby a ďalšie produkty tejto agentúry, pričom by malo dôjsť k uvoľneniu doterajších obmedzených možností personálnej, marketingovej a investičnej politiky.
Návrh predpokladá, že základným imaním obchodnej spoločnosti by sa stal nehnuteľný aj hnuteľný majetok štátu, ktorý je v súčasnosti v správe TA SR. Zostatková hodnota nehmotného investičného majetku k 30. júnu minulého roka bola 7,858 milióna korún. Zostatková hodnota hmotného investičného majetku je 95,422 milióna korún a ostatné investičné cenné papiere mali hodnotu jeden milión korún. Hodnota zásob, pohľadávok a peňažných prostriedkov by mala byť vyčíslená ku dňu transformácie. Vo vzťahu k štátnemu rozpočtu by tento krok znamenal zrušenie samostatnej rozpočtovej kapitoly TA SR. Na rok 2002 bolo v rozpočte schválených pre TA SR 77 miliónov korún. V materiáli sa zdôrazňuje, že v prípade zmeny spôsobu poskytovania príspevku zo štátneho rozpočtu by však charakter aj výška tohto príspevku nemala byť definovaná ako príspevok na krytie rozdielu medzi nákladmi a výnosmi TASR ako obchodnej spoločnosti, ale ako cena za poskytovanie konkrétnych služieb a produktov alebo ako účelový príspevok na konkrétne aktivity vykonávané v záujme štátu, resp. vo verejnom záujme.
Ďalšie možnosti transformácie, ktoré však rezort kultúry neodporúča prijať, sú zmena na štátnu rozpočtovú organizáciu so zachovaním predmetu jej činnosti, verejnoprávnu organizáciu zriadenú osobitným zákonom (podobne ako STV a SRo) a ako štátnu rozpočtovú organizáciu so zmenou predmetu jej činnosti. V prípade vyjadrenia súhlasu s predloženým materiálom by do konca apríla mal generálny riaditeľ TA SR vypracovať a predložiť vláde na schválenie transformačný projekt agentúry. Minister kultúry Milan Kňažko by do konca júna mal predložiť návrh zákona, ktorým sa ruší zákon o Česko-slovenskej tlačovej kancelárii v SR.
TASR má v súčasnosti postavenie štátnej príspevkovej organizácie so samostatnou rozpočtovou kapitolou. V krajinách Európskej únie (EÚ) všetky národné tlačové agentúry sú súkromnými spoločnosťami. Výnimkou je len francúzska AFP. Z vývoja národných tlačových agentúr v EÚ vyplýva, že buď vznikli ako súkromné spoločnosti (belgická BELGA, holandská ANP, portugalská LUSA, talianska ANSA, britská P. A., nórska N.T.B., talianska ATS/SDA,) alebo vznikli ako nesúkromné tlačové agentúry a boli do súkromných spoločností transformované (dánska RITZAU, fínska STT/FNB, grécka A. N. A. a podobne). V predloženom materiáli sa ďalej uvádza, že vo všeobecnosti platí, že v krajinách s rozvinutou demokraciou pracujú národné agentúry formou súkromných spoločností (akciové spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, združenia a podobne), kým v krajinách s absenciou demokratických tradícií sa presadzuje zvyčajne model štátnych agentúr alebo agentúr, ktorých chod môže štát kontrolovať a riadiť.