Bratislava 2. apríla (TASR) - Premiér Mikuláš Dzurinda sa nezaoberá témami možného zúženia poslaneckej imunity, či rozšírenia kontrolných právomocí Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) voči hospodáreniu samosprávy a nie sú pre neho dominantné.
"Myslím, že ide skôr o poslanecké iniciatívy a témy, ktorými ja žijem, alebo žil som uplynulý mesiac, boli trošku iné. Toto je doménou zrejme tých poslancov, ktorí to považujú za kľúčové," povedal dnes v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy Dzurinda. Prioritami premiéra sú podľa jeho slov pakt stability - finančná perspektíva Európskej únie na roky 2007 až 2013, prípravy štátneho rozpočtu na budúci rok, ratifikácia euroústavy na májovej schôdzi parlamentu, rekodifikácie trestných kódexov či schválenie zákona o študentských pôžičkách, ktorý zakladá spoplatnenie vysokého školstva.
Premiér nevedel odpovedať, ktorý z koaličných partnerov je proti kontrole samosprávy zo strany NKÚ. Podľa neho by sa prirodzene nemal brániť kontrole nikto, ak je v medziach zákonnosti a ústavnosti. Imunita by sa podľa Dzurindu mala dotýkať slobody prejavu. "Určite by to však nemala byť záštita napríklad pri autonehodách, alebo ak je podozrenie z trestného činu," dodal. Upozornil však, že na zákon sa treba pozerať aj z pohľadu, aby sa nezneužíval napríklad na napádanie politických súperov pred voľbami.
Vláda v stredu odložila rokovanie o návrhu dvoch noviel Ústavy SR, podľa ktorých by sa mala poslancom Národnej rady SR a sudcom zúžiť imunita a zároveň by sa mali rozšíriť kontrolné právomoci NKÚ voči samospráve. Návrhmi z dielne ministra spravodlivosti Daniela Lipšica (KDH) sa bude na požiadanie vicepremiéra Pála Csákyho (SMK) zaoberať najprv Koaličná rada. Lipšic presadzuje, aby na trestné stíhanie poslancov a sudcov už nebol potrebný súhlas parlamentu, prípadne Ústavného súdu. Podľa druhej novely Ústavy SR by sa kontrolná pôsobnosť NKÚ mala vzťahovať na obce a VÚC v širšom, respektíve úplnom rozsahu. V súčasnosti je zabezpečená vonkajšia kontrola územných samospráv len pokiaľ ide o hospodárenie v rámci tzv. preneseného výkonu štátnej správy. V roku 2004 dosiahli príjmy miest a obcí v SR spolu cca 70 miliárd korún, z toho NKÚ malo právo kontrolovať priamo približne polovicu zdrojov.
Otázku o financovaní SDKÚ, ktorú premiérovi položili diskutujúci novinári, Dzurinda označil za neférovú a neserióznu. Tí sa zaujímali o záväzok vo výške 22 miliónov, ktorý za SDKÚ niekto prebral. "Nikto v tejto krajine nemá problém s financovaním SDKÚ, len niektorí novinári," konštatoval. Podľa neho SDKÚ všetky informácie k financovaniu strany zverejnila v súlade so zákonom. Keďže 22 miliónov SDKÚ nevykázala ako dar, ale prevzatie záväzku, nemusela konkretizovať, kto záväzok prebral. "Prečo vy klamete? Akože nechceme zverejniť, samozrejme (sme zverejnili, pozn. redakcie TASR), zákonným spôsobom. Tí, ktorí o tom majú vedieť, vedia," konštatoval Dzurinda na otázku, že SDKÚ nezverejnila, kto za ňu prebral záväzok vo výške 22 miliónov korún. "V mene akej verejnosti sa pýtate," reagoval líder SDKÚ na otázku, že verejnosť by o tom mohla vedieť.
Premiér hovoril aj o svojom vzťahu k médiám. "Nikdy som nepodliehal a ani nebudem tlaku médií," poznamenal. Podľa vlastných slov si nikdy nevyberal novinárov, s ktorými bude hovoriť a nikdy im ani nebránil položiť otázku, akú uznajú za vhodnú.