Košice 3. januára (TASR) - Slovensko je v súčasnosti s vyše 20-timi percentami chráneného územia bezkonkurenčne jednotkou v Európe. "Sme však aj jedným z mála európskych štátov, kde je v najprísnejšie chránených lokalitách možné ťažiť drevo a poľovať na zver," upozornil v súvislosti s plánmi na vznik ďalších národných parkov náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč.
Typickým príkladom, ako to na Slovensko vyzerá s národnými prírodnými rezerváciami, je TANAP, uviedol v rozhovore pre TASR Lukáč. Občan, ktorý tam odtrhne kvetinu, dostane dvojtisícovú pokutu. Na roky vopred však majú naplánovanú obnovnú ťažbu, ku ktorej treba pripočítať aj kalamitnú. Podľa oficiálnych údajov za posledných 20 rokov v TANAP-e vyrúbali milión kubíkov dreva. "Pokiaľ sa nezmení prístup k dodržiavaniu legislatívy na chránených územiach, dovtedy je vyhlasovanie ďalších parkov zbytočné," myslí si náčelník VLK-u. Hoci je podľa zákona na území národných prírodných rezervácií zakázané rúbať stromy, kry a poľovať na zver, podľa Lukáča v každej rezervácii na Slovensku sa vďaka výnimkám buď ťaží alebo poľuje. V TANAP-e sú výnimky na všetko. Preto podľa neho nie je potrebné rozširovať a vytvárať nové národné parky, ale skôr sa snažiť, aby existujúce dosahovali status, aký zvykom vo svete.
LZ VLK chce byť v tomto štátu príkladom. Z dôvodu zachovania neporušenosti jedľovo-bukového lesa v Čergovskom pohorí na východe Slovenska sa už tretí rok snažia vyhlásiť prvú súkromnú rezerváciu. Hoci sa podarilo formou symbolickej kúpy stromov vyzbierať vyše troch miliónov korún a 21-hektárový les dostať do majetku zoskupenia, štátne orgány sa vyhláseniu súkromnej rezervácie, na čo majú iba ony právomoc, zatiaľ "urputne" bránia. Nie je preto vylúčené, že "súboj" VLK-ov a štátnej správy skončí pred Ústavným súdom SR.
Podľa vládou schválenej Koncepcie územného rozvoja Slovenska by sa v budúcnosti súčasných sedem národných parkov malo rozrásť na 10. K Národnému parku Nízke Tatry, Tatranskému národnému parku (TANAP), Malej Fatre, Slovenskému raju, Poloninám, Pieninám a Muránskej planine by mali pribudnúť ďalšie tri parky vyhlásením národného parku Chočské vrchy a zmenou štatútu chránených krajinných oblastí Veľká Fatra a Slovenský kras.