Bratislava 3. apríla (TASR) - V Bazilike svätého Petra vo Vatikáne je pochovaných viac ako 150 z celkového počtu 263 pápežov. Byť pochovaný v tomto chráme je právo pápeža, ale nie je to nevyhnutnosť, povedal dnes v televízii Markíza zástupca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Jozef Kováčik.
V prípade zosnulého pápeža Jána Pavla II. možno predpokladať, že jeho srdcu blízkym miestom bol poľský Wavel, a ten by mohol byť aj miesto jeho posledného odpočinku. "Povedzme si úprimne, vo Vatikáne by bol po určitých storočiach jeden z mnohých, ale v Poľsku by bol jeden z najväčších. Nie je to preto, aby sa on sám chcel nejako vystavovať, ale uvedomoval si veľmi dobre, čo by to mohlo znamenať pre poľské dejiny," zdôraznil Kováčik.
Voľbu miesta posledného odpočinku by mohol obsahovať pápežov testament. Jeho súčasťou totiž môžu byť okrem duchovného posolstva aj praktické veci týkajúce sa samotného pohrebu, otázok či balzamovať telo, komu odkáže svoj minimálny majetok a podobne.
Telo pápeža býva obvykle po smrti balzamované a uložené do jeho kaplnky. Neskôr je vystavené v Klementínskej sále, kde majú prístup len kardináli a najvyšší diplomatický zbor, konštatoval Kováčik.
O tom, či pápež Ján Pavol II. bude vystavený na Námestí Svätého Petra pre verejnosť, rozhodne zasadnutie kardinálov v pondelok. Podľa Kováčika sa uvažuje o tejto alternatíve, a to nielen ako symbolike, ale aj z praktického hľadiska, nakoľko Rím v týchto dňoch očakáva asi dva milióny ľudí.
Chýry o tom, že zosnulý Svätý Otec by mohol byť hneď novým pápežom vyhlásený za svätého, nie sú podľa Kováčika reálne. Dôvodom je presne predpísaná procedúra. Možná je aj výnimka, ale aj tá si na takýto úkon vyžiada viac rokov, vysvetlil Kováčik.