Banská Bystrica 4. apríla (TASR) - Zahraničným Slovákom, učiteľom 2. stupňa základných a stredných škôl s vyučovacím jazykom slovenským je určený prvý tohtoročný kurz, ktorý pripravilo Metodické centrum (MC) Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Začal sa dnes a v meste pod Urpínom ho absolvuje vyše 20 pedagógov z Chorvátska, Srbska a Čiernej Hory, Rumunska a Ukrajiny.
"Je medzi nimi aj tisíci účastník týchto kurzov ďalšieho vzdelávania učiteľov krajanských škôl na UMB. Potrvá do 15. apríla a je určený učiteľom všeobecnovzdelávacích a prírodovedných predmetov. Garantmi ich vzdelávania je dvanásť katedier Fakulty humanitných vied a Fakulty prírodovedných vied UMB," informovala TASR riaditeľka MC UMB Anita Murgášová.
V druhom týždni kurzu budú môcť krajanskí učitelia pod vedením skúsených pedagógov prezentovať svoje schopnosti na súvislej praxi v cvičných školách MC UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Takúto príležitosť môžu využiť v Základnej škole (ZŠ) na Bakossovej ulici a v ZŠ Jozefa Gregora-Tajovského v Podlaviciach. Každý deň popoludní dostanú šancu venovať sa tvorivým dielňam orientovaným na tradičné remeslá, umelecký prednes a na ochotnícke divadlo.
Počas víkendu absolvujú odbornú vlastivednú exkurziu korešpondujúcu s obsahom kurzu Boj za národnú a sociálnu slobodu Slovákov. V Ružomberku navštívia Liptovské múzeum, kde im priblížia život a dielo Andreja Hlinku, Vavra Šrobára a ďalších významných slovenských politikov a národovcov. Zavítajú tiež do Terchovej, rodiska Jána Jánošíka, i do skanzenu Liptovskej dediny v Pribyline. V Svätom Kríži si pozrú evanjelický drevený artikulárny kostolík, ktorý tam premiestnili z Palúdzky predtým, než túto obec zatopili po výstavbe vodnej nádrže Liptovská Mara. V programe majú aj návštevu múzea v Liptovskom Mikuláši.
Vzdelávanie učiteľov škôl s vyučovacím jazykom slovenským v zahraničí realizujú na banskobystrickej UMB už dvanásty rok. Jednotlivé kurzy absolvovali na základe bilaterálnych kultúrnych dohôd Slovenskej republiky s krajinami so slovenskou minoritou učitelia všetkých stupňov krajanských škôl, novinári krajanských periodík a slovakisti. Od začiatku minulého roku je hlavným gestorom vzdelávania slovenskej minority v zahraničí Dom zahraničných stykov Ministerstva školstva SR. Starostlivosť o vzdelanostnú úroveň Slovákov žijúcich v zahraničí je však aj naďalej v centre záujmu MC UMB, a to prostredníctvom jednotlivých fakúlt UMB, najmä učiteľských. Rovnako tak i banskobystrických škôl všetkých stupňov a kultúrnych inštitúcií mesta, ktoré sa na vzdelávaní zahraničných Slovákov spolupodieľajú, konštatovala Murgášová.