Bratislava 4. apríla (TASR) - O reformných zdravotníckych zákonoch prijatých vlani informoval dnes šéf rezortu zdravotníctva Rudolf Zajac svojho rezortného partnera zo Štátu Izrael Dani Naveha. Stretnutie sa konalo z iniciatívy izraelskej strany, ktorá má záujem o aktívnu spoluprácu v oblasti zdravotníctva.
Podľa hovorcu rezortu Karola Farkašovského z konštatovania oboch partnerov vyplynulo, že zdravotné systémy v oboch krajinách majú veľa spoločného, či už ide o zdravotnú starostlivosť alebo pôsobenie zdravotných poisťovní, pričom sa stretávajú s podobnými problémami. Naveh informoval, že v Izraeli poskytujú zdravotnú starostlivosť na občianskej báze, opierajúcej sa o zákon o právach pacientov, ktorý obsahuje 12 základných princípov. Najhlavnejším z nich je, že každý má právo dostať najvyššiu možnú zdravotnú starostlivosť, akú potrebuje.
Podľa Farkašovského v Izraeli aj na Slovensku pôsobí verejný a súkromný sektor a úlohou vlády je vytvoriť medzi nimi rovnováhu. Okrajovo hovorili aj o minoritách. Naveh spomenul, že zdravotnú starostlivosť pre Palestínčanov zabezpečuje palestínska samospráva.
Zajac informoval hosťa o tom, že rezort do reformných zákonov implantoval európsku chartu práv pacientov, a že najväčším problémom na Slovensku bolo presvedčiť občanov o tom, že úplná bezplatná zdravotná starostlivosť je ilúziou. Za dôležitú úlohu slovenského zdravotníctva Zajac považuje tvorbu dostatku zdrojov pre seniorov, lebo populácia starne. Slovenská republika je jedinou krajinou v Európskej únii (EÚ), ktorá znížila náklady na lieky bez toho, aby sa zhoršila ich dostupnosť pre pacientov, tlmočil Zajacove slová Farkašovský.
Navah informoval, že v Izraeli majú zákon o národnom poistení, pričom jeho výšku stanovuje vláda. Zajac v ďalšej diskusii porovnal Slovensko s krajinami EÚ. Kým v krajinách EÚ pacient ročne navštívi lekára sedem až osemkrát na Slovensku je to 15 krát. Kým v EÚ lekár predpíše pacientovi ročne v priemere sedem receptov na Slovensku je to 15. Slovenská republika donedávna vynakladala na lieky 40 percent financií z celkových prostriedkov na zdravotnícky systém a vďaka reforme sa tieto náklady znížili na úroveň okolo 25 - 30 percent.
Naveh navrhol vytvoriť dvojstrannú komisiu, ktorá by sa zaoberala možnou spoluprácou v oblasti liekov, nových technológií a vedeckého výskumu.
Návšteva izraelského ministra zdravotníctva pokračuje dnes popoludní ďalšími stretnutiami, jedným z nich je účasť na slovensko-izraelskom zdravotníckom fóre.
Kuriozitou je, že otec izraelského ministra sa narodil v Bratislave.