Bratislava 4. apríla (TASR) - Údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č. a ďalšie štyri osoby obvinil policajný vyšetrovateľ z trestného činu vraždy.
TASR prináša chronológiu kauzy Mikuláša Č. a spol.
17. decembra 1997 - Polícia vyhlásila celoštátne pátranie po 31-ročnom Mikulášovi Č., 29-ročnom Milošovi K. a 29-ročnom Jánovi K., ktorí boli podozriví zo závažnej trestnej činnosti. Štvrtého podozrivého, 33-ročného Miloša P. zadržali pri osobitnej policajnej akcii.
19. decembra 1997 - Na Krajské riaditeľstvo (KR) PZ v Banskej Bystrici prišiel advokát Mikuláša Č. a Jána K. Ján Gereg. Oznámil, že jeho klienti chcú vypovedať vo veci, pre ktorú po nich polícia vyhlásila pátranie. Následne sa prihlásili na polícii.
20. decembra 1997 - Sudca OS v Trenčíne vzal Mikuláša Č., Jána K., Vasila I., jeho brata Jaromíra a Pavla K. do väzby.
9. marca 1998 - Mikuláš Č. bol zatiaľ obvinený zo štyroch trestných činov. V troch prípadoch išlo o vydieranie, v jednom o daňový trestný čin.
22. októbra 1998 - Vyšetrovateľ Mikuláša Č. obvinil z trestného činu brania rukojemníka a trestného činu vraždy poľského občana Grzegorza Szymaneka.
9. júna 1999 - Prokurátorka podala na KS v Banskej Bystrici obžalobu na Mikuláša Č. a ďalších ôsmich spoluobvinených pre deväť trestných činov, z ktorých najzávažnejšie boli trestné činy vraždy, brania rukojemníka a vydierania, spáchaného formou organizovanej skupiny.
8. novembra 1999 - V Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici sa začalo hlavné pojednávanie s Mikulášom Č. a spol.
1. decembra 1999 - Počas pojednávania pred senátom Krajského súdu vypovedal poľský súkromný detektív Krzysztof Rutkowski. Ten na Slovensku i v Poľsku na žiadosť manželky Alexandry vyšetroval zmiznutie jej manžela, 30-ročného, Interpolom hľadaného Grzegorza Szymaneka, z vraždy ktorého bol obžalovaný Mikuláš Č.
3. decembra 1999 - Chránený svedok Alexander H. potvrdil, že vraj videl, ako Mikuláš Č. zastrelil na jeseň v roku 1997 poľského občana Grzegorza Szymaneka pri horehronskej obci Polomka. Mikuláš Č. odmietol jeho tvrdenia.
12. januára 2000 - Na pojednávaní s Mikulášom Č. a spol. vypovedal generálny riaditeľ STV Markíza Pavol Rusko.
28. januára 2000 - Senát KS v Banskej Bystrici uznal Mikuláša Č. za vinného z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov vydierania a uložil mu nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov v 3. nápravnovýchovnej skupine. Oslobodil ho spod obžaloby v troch bodoch - vydierania, dvojnásobného krátenia dane a porušovania colných predpisov o obehu tovaru. Mikuláš Č. sa proti verdiktu odvolal. Odvolali sa aj jeho blízki spolupracovníci Miloš K. a Ján K., ktorých senát uznal za vinných a uložil im takisto nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 9 a 10 rokov. Za vinných súd uznal aj Andreja A. (8 rokov nepodmienečne), bratov Vasila (10 rokov nepodmienečne) a Jaromíra (dva roky nepodmienečne) I., Jozefa Š. (na tri roky nepodmienečne). Spod obžaloby oslobodil manželov Pavla a Darinu K. z Považskej Bystrice.
6. apríla 2000 - zastrelili jedného zo spoluobžalovaných Jaromíra I.
27. júna 2000 - zastrelili Mariána K., ktorého Mikuláš Č. a spol. mali vydierať
november 2000 - novelou trestného zákona sa predĺžila lehota vyšetrovacej väzby na päť rokov
19. januára 2001 - Viceprezident Policajného zboru Imrich Angyal vo večernom spravodajstve TV Markíza potvrdil, že sa vraj pripravoval útek Mikuláša Č. z leopoldovskej väznice. Táto skutočnosť bola dôvodom, že Mikuláša Č. koncom decembra 2000 previezla polícia za prísnych bezpečnostných opatrení do budovy Zboru justičnej a väzenskej polície v Bratislave
30. januára 2001 - V bratislavskom Ústave na výkon väzby sa začalo verejné zasadnutie senátu NS SR, ktorý mal rozhodnúť o odvolaniach v trestnej veci obžalovaného Mikuláša Č. a spol.
5. februára 2001 - Vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil Alexandra H., zvaného Šani, svedka v kauze Mikuláša Č. a spol. pre trestný čin krivej výpovede a nepravdivého znaleckého posudku. Menovaný vypovedal najmenej dvakrát pred vyšetrovateľom a neskôr aj pred senátom KS v Banskej Bystrici vo veci vraždy Grzegorza Szymaneka tak, že ho zavraždil Mikuláš Č. Na odvolacom konaní na Najvyššom súde SR v Bratislave uviedol, že Szymaneka nezavraždil Mikuláš Č., ale nebohý Štefan F.
7. februára 2001 - Senát Najvyššieho súdu SR vyhlásil rozsudok v kauze obžalovaného Mikuláša Č. a spol. Najzávažnejšie skutky prvostupňového rozsudku v prípade samotného Mikuláša Č., branie rukojemníka a vraždu Poliaka Szymaneka, senát NS SR nepotvrdil. Na základe rozhodnutia sa skutkami opäť mal zaoberať krajský súd. NS SR zároveň v prípade Mikuláša Č. potvrdil dva skutky vydierania a uložil mu za ne nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 8,5 roka. Za skutok dvojnásobného vydierania NS SR odsúdil na sedem rokov Miloša K., Jána K. a Vasila I.
18. júna 2001 - Na Krajskom súde v Banskej Bystrici sa začalo nové hlavné pojednávanie s Mikulášom Č.
5. októbra 2001 - Senát KS v Banskej Bystrici oslobodil Mikuláša Č. spod obžaloby v prípade vraždy a brania rukojemníka. Súd rozhodol aj o oslobodení jeho spolupracovníkov - Jána K. a na slobode stíhaného Andreja A., ktorí čelili obvineniu z trestného činu brania rukojemníka.
23. septembra 2002 - Senát OS v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. na slobodu. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.
26. novembra 2002 - Dovolací senát NS SR definitívne potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre Mikuláša Č., Andreja A. a Jána K. v prípade brania rukojemníka a vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka. Súd zamietol sťažnosť pre porušenie zákona podanú generálnym prokurátorom SR.
29. novembra 2002 - KS v Trenčíne zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu OS v Trenčíne, ktorý súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. z väzenia.
29. novembra 2002 - Mikuláša Č. KS v Trenčíne podmienečne prepustil z väzenia.
29. novembra 2002 - Minister spravodlivosti Daniel Lipšic oznámil, že podá na Najvyšší súd sťažnosť pre porušenie zákona ako mimoriadny opravný prostriedok v prípade podmienečného prepustenia Mikuláša Č. na slobodu. Lipšic bol presvedčený, že na podmienečné prepustenie Č. nebola splnená zákonná formálna podmienka. Ak sťažnosť NS SR uzná, Mikuláš Č. poputuje späť za mreže. Pre kategóriu páchateľov obzvlášť závažných trestných činov, medzi ktoré patria aj tie, za ktoré bol Mikuláš Č. odsúdený, platia podľa ministra sprísnené podmienky na podmienečné prepustenie. Odsúdený si podľa nich musí odsedieť minimálne dve tretiny trestu. Černák bol prepustený po uplynutí takmer piatich rokov z jeho osem a polročného trestu.
V decembri 2002 sa mal Mikuláš Č. dopustiť výtržníctva na Štrbskom Plese. Za lyžiarsky incident podal na neho trestné oznámenie ešte v decembri premiér Mikuláš Dzurinda. Trestné oznámenie podal potom, čo ho podľa vlastných slov videl, ako "terorizoval" ľudí čakajúcich na lyžiarske vleky. Vyšetrovateľ Mikuláša Č. obvinil z trestného činu výtržníctva, ale prokurátorka Okresnej prokuratúry v Poprade uznesenie zrušila. Po mimoriadnom zasadnutí Koaličnej rady, ktoré sa prípadom zaoberalo, Dzurinda uviedol, že je konaním prokuratúry pohoršený a požiadal ministrov vnútra a spravodlivosti, aby konali. Okresná prokuratúra v Poprade požiadala o odňatie prípadu pre zaujatosť a dozorovanie prípadu prevzala Okresná prokuratúra v Liptovskom Mikuláši.
19. marca 2003 - Najvyšší súd SR zrušil novembrové rozhodnutie KS v Trenčíne o podmienečnom prepustení Mikuláša Č. na slobodu. Rozhodol tak na základe sťažnosti ministra spravodlivosti SR Daniela Lipšica, ktorú proti prepusteniu Mikuláša Č. podal vo februári. Podľa rozhodnutia NS SR vo veci podmienečného prepustenia Mikuláša Č. z výkonu trestu došlo k porušeniu zákona v jeho prospech. NS SR vec vrátil OS s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znova prerokoval a rozhodol. V praxi to znamenalo, že Mikuláš Č. sa musel vrátiť do výkonu trestu. Podľa Najvyššieho súdu za tento skutok môže byť podmienečne prepustený až po uplynutí dvoch tretín trestu, čo predstavuje päť rokov a osem mesiacov.
22. - 24. marca - Mikuláš Č. sa nezdržiaval na území SR. Polícia preto spracúvala podklady potrebné na vydanie medzinárodného zatykača na jeho osobu. Okresnému riaditeľstvu PZ SR v Brezne doručil 22. marca OS v Trenčíne príkaz na dodanie odsúdeného Mikuláša Č. do výkonu trestu. Zároveň príkaz doručil Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Ilave. Urobil tak na základe rozhodnutia NS SR z 19. marca.
5. apríla Mikuláša Č. zatkol o 8.00 h ráno na území Prahy-východ špeciálny útvar českej polície na boj s organizovaným zločinom
7. apríla - Sudca OS v Trenčíne Michal Antala vydal medzinárodný zatykač na Mikuláša Č. Medzinárodný zatykač bol potrebný, aby Mikuláš Č. mohol byť vydaný z ČR na Slovensko.
8. apríla - Ministerstvo spravodlivosti SR oficiálne požiadalo o vydanie Mikuláša Č. na výkon zvyšku trestu odňatia slobody z Českej republiky na Slovensko.
24. apríla - Bývalý spolumajiteľ bezpečnostnej služby Mikuláša Č. Security 3 Michal O. sa ocitol vo vyšetrovacej väzbe, ktorú na neho uvalil KS v Banskej Bystrici. Do väzby zároveň vzali aj 33-ročného Jaroslava J., ktorého s Michalom O. stíhal vyšetrovateľ za vydieranie banskobystrického podnikateľa Róberta K.
19. júna Štátne zastupiteľstvo navrhlo Ministerstvu spravodlivosti ČR vydať Mikuláša Č. na Slovensko.
1. júla - Mikuláš Č. odmietol tvrdenia, že si mal objednať likvidáciu ministra spravodlivosti SR Daniela Lipšica.
29. júla - Ministerstvu spravodlivosti SR doručili oznámenie českej strany o vydaní Mikuláša Č. na Slovensko. Ministerstvo spravodlivosti však nechcelo z bezpečnostných dôvodov zverejňovať konkrétne miesto, dátum, ani čas vydania Mikuláša Č. na Slovensko.
6. augusta - Údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č. previezli z ČR na Slovensko. Ozbrojené zložky oboch krajín si mali väzňa vymeniť na hraničnom priechode Kúty-Brodské. Údajný boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Č. už nastúpil do výkonu trestu v ilavskej väznici.
18. septembra - Trenčiansky OS nerozhodol o podmienečnom prepustení Mikuláša Č. na slobodu. Pojednávanie, ktoré sa uskutočnilo vo väznici v Ilave, odročili na neurčito. Neprišli totiž obhajcovia Mikuláša Č. - jeden bol v zahraničí a druhý práceneschopný.
9. októbra - Prepustenie Mikuláša Č. po odpykaní polovice uloženého trestu nebolo správne. Vyplynulo to zo zasadnutia trestného kolégia Najvyššieho súdu SR. Odsúdený Č. mohol požiadať o prepustenie až po odpykaní dvoch tretín uloženého trestu.
17. októbra - Mikuláš Č. oznámil OS v Trenčíne, že sťahuje svoju žiadosť o podmienečné prepustenie z väzenia.
30. októbra - Mikuláš Č. požiadal OS v Trenčíne o preradenie do najmiernejšej, I. nápravnovýchovnej skupiny.
7. novembra 2003 - Na podnikateľa Štefana R. z Revúcej vystrelil neznámy páchateľ spolu šesť rán, z ktorých piatimi trafil svoju obeť do oblasti hlavy, hrudníka a dolných končatín. Tridsaťštyriročný podnikateľ, ktorého smrť spájali médiá na základe výpovedí domácich s aktivitami mafie v revúckom regióne, bol na mieste mŕtvy. Zavraždený svedčil v kauze Mikuláša Č.
4. decembra - Mikuláš Č. znovu požiadal o podmienečné prepustenie z väzenia. Šanca, že sa dostane na slobodu, bola už reálnejšia. V decembri uplynuli dve tretiny z osemapolročného trestu, ktorý si odpykáva vo väznici v Ilave, čo je jednou zo zákonných podmienok na podmienečné prepustenie.
23. apríla 2004 - Mikuláš Č. naďalej zostal vo väzení v Ilave. Senát OS v Trenčíne nerozhodol o jeho žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu a pojednávanie odročil na 7. máj 2004.
7. mája - Senát OS v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. z väzenia. Súd mu stanovil skúšobnú lehotu na päť a pol roka. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť. Rozhodnutie OS preto ešte nebolo právoplatné a Mikuláš Č. naďalej zostal vo väzení v Ilave.
22. októbra - Údajný boss podsvetia Mikuláš Č. zostal naďalej vo väzení. Trenčiansky OS na pojednávaní v ilavskej väznici zamietol jeho žiadosť o podmienečné prepustenie na slobodu. Mikuláš Č. podal sťažnosť, ktorou sa zaoberal KS v Trenčíne. Podľa predsedu senátu Mikuláš Č. nepreukázal v dostatočnej miere svoje polepšenie a schopnosť viesť riadny život.