Bratislava 5. apríla (TASR - Na výskum vynárajúcich sa ochorení v meniacom sa životnom prostredí v Európe je zameraný projekt EDEN, ktorý sa nedávno začal realizovať v rámci 6. rámcového programu Európskej únie (6. RP EÚ).
Základom projektu, na ktorom sa bude podieľať aj Slovenská akadémia vied (SAV), sú environmentálne analýzy, epidemiológia, humánna a veterinárna medicína, ekológia, genomika, informačné a komunikačné aktivity. K subprojektom EDEN patrí výskum ochorení prenášaných kliešťami a hlodavcami, vírus Západného Nílu (West Nile), malária a ďalšie, informoval riaditeľ Ústavu zoológie SAV v Bratislave a vedúci projektu EDEN v SR Milan Labuda.
Na realizácii tohto projektu sa zúčastňujú riešiteľské kolektívy z 24 krajín Európy a Afriky z 54 ústavov a celkove asi 100 vedeckých pracovníkov. Medzi zúčastnenými krajinami sú napríklad Francúzsko, Holandsko, Veľká Británia, Belgicko, Taliansko, Španielsko, Nemecko, pobaltské republiky, ale aj Turecko, Maroko, Senegal a Alžírsko.
K hlavným cieľom projektu patrí hľadanie príčin opätovného výskytu ochorení známych z minulosti ako je kliešťový zápal mozgu a získanie nových údajov o životnom cykle kliešťov a pôvodcoch chorôb v zmenenom životnom prostredí v Európe. Účastníci projektu budú tiež formulovať prognózy vývoja epidemiologickej situácie do budúcnosti, uviedol Labuda.
Súčasťou úlohy - Zber údajov o trendoch správania sa sociálnych skupín vzhľadom na ich možné ohrozenie spomínanými chorobami - je výskum národných kultúrnych tradícií, napríklad tradície zbierania lesných plodov, tradície rekreačných aktivít v prírode, ako aj epidemiologicky rizikový spôsob života v rómskych osadách.