SME

Liška: Dobrovoľnosť sa bude končiť pri vstupe do ozbrojených síl

Bratislava 5. apríla (TASR) - Dobrovoľnosť pri vysielaní do zahraničných mierových misií sa bude končiť pri vstupe do ozbrojených síl. Tento princíp zavádza ...

Bratislava 5. apríla (TASR) - Dobrovoľnosť pri vysielaní do zahraničných mierových misií sa bude končiť pri vstupe do ozbrojených síl. Tento princíp zavádza do vojenského prostredia návrh zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, o ktorom v stredu rozhodne vláda.

Minister obrany Juraj Liška si myslí, že v armáde sa musí fungovať na rozkaz. Platná legislatíva podľa neho umožňuje už aj v súčasnosti takéto vysielanie vojakov do zahraničia, pokiaľ však nie je uznesenie Národnej rady SR iné. "Nie je správne, pokiaľ parlament schvaľuje uznesenia, ktoré hovoria o tom, že nástup do misií je možný len na základe dobrovoľnosti," povedal dnes novinárom Liška.

SkryťVypnúť reklamu

Nasadenia v operáciách by mal kompenzovať zahraničný príspevok, ktorého horná hranica sa zvýši zo súčasných 3000 na 5000 amerických dolárov mesačne. Liškovi sa podarilo odstrániť rozpor s ministrom práce Ľudovítom Kaníkom, ktorý minulý týždeň vo vláde nesúhlasil s takýmto odmeňovaním vojakov v misiách. "Ja som ho presvedčil, že naši vojaci v misiách nemôžu byť odmeňovaní tak, ako sú odmeňovaní iní zamestnanci v štátnej službe alebo vo verejnej službe a, že tieto naše príspevky musia byť vyššie, pretože už dnes vieme, že v niektorých okolitých krajinách majú rádovo vyššie príspevky," priblížil Liška. Navrhovaná výška príspevku sa podľa neho približuje k štandardu krajín Vyšehradskej štvorky.

Nový zákon zatraktívňuje vojenské povolanie a vytvára predpoklady pre nový systém personálneho manažmentu, ktorý je podľa Lišku dôležitý pre celkovú reformu a profesionalizáciu armády. "Tento zákon je moderný a je plne kompatibilný so zákonmi Severoatlantickej aliancie," vyhlásil Liška. Dáva podľa neho možnosti vyvážiť povinnosti a výhody v ozbrojených silách oveľa lepšie ako to bolo doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh zákona zavádza nový systém odmeňovania vojakov podľa dosiahnutej hodnosti a počtu odslúžených rokov. Súčasný systém je totiž veľmi komplikovaný a často závislý od subjektívneho posudzovania. "Zhruba 45 až 50 percent zložky platu profesionálneho vojaka tvoria príplatky, a vojak veľakrát nebol závislý iba od svojho výkonu, ale aj možno od obľúbenosti nadriadeného," priblížil šéf rezortu obrany. Hodnostný plat bude tvoriť po novom v priemere až 95 percent mesačného platu. "Iba päť percent sú pohyblivé zložky," poznamenal Liška. Nastupujúci vojaci by mali mať plat niečo cez 15-tisíc korún, pri prvej dôstojníckej hodnosti to bude zhruba 25-tisíc korún. Najvyšší plat bude mať generál po 17 rokoch služby - vyše 80- tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Priemerný zárobok vojakov by mal tento rok na základe tohto zákona podľa Lišku vzrásť o 4,1 percenta. Valorizácia platov bude závisieť každoročne od schváleného štátneho rozpočtu.

Regrutácia nových ľudí do armády sa bude podporovať aktivačným príspevkom, ktorý sa zvýši z terajších 150-tisíc na 300-tisíc korún. Naďalej by mali mať vojaci nárok na príspevok na bývanie. Súčasná úprava umožňuje poberať takýto príspevok vo výške cez 9000 korún mesačne viac ako 2100 vojakom. V návrhu zákona sa jeho horná hranica znižuje na 6600 korún, dostupný však bude zhruba 11-tisíc vojakom, uviedol generálny riaditeľ sekcie ľudských zdrojov Pavel Zajac.

Zákon ďalej zabezpečuje objektívnejší výber uchádzačov do ozbrojených síl. Vytvárajú sa tiež lepšie predpoklady pre kariérny postup podľa zásluh a kvality pracovného výkonu. Nový systém povyšovania profesionálnych vojakov bude založený na konkurenčnom výbere. Vojak bude musieť spĺňať pri povyšovaní prísne kritériá, ako sú vzdelanie, cudzie jazyky, fyzické a psychické predpoklady.

SkryťVypnúť reklamu

Pojem konkurenčný výber sa zavádza na základe poznatkov uplatňovaných v armádach NATO. "Na vyššiu hodnosť bude nový konkurenčný výber, bude tam nezávislá komisia a budú maximálne objektívne zhodnotené kritériá výberu," dodal Liška.

Nová úprava by mala platiť po schválení vládou a parlamentom od 1. augusta tohto roku. V krajnom prípade, ak parlament schváli pre armádu neprípustné zmeny, je Liška pripravený zákon z parlamentu aj stiahnuť. Takúto možnosť však nepredpokladá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 774
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 270
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 125
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 026
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 772
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 436
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 470
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 291
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu